Protestują przeciw umowie UE – Marcosur
Trwają rozmowy handlowe Unii Europejskiej z międzynardową organizacją gospodarczą Mercosur - najsilniejszą strefą wolnego handlu w Ameryce Południowej. Mercosur zrzesza takie kraje jak Argentyna, Paragwaj, Brazylia, Urugwaj, Wenezulea (zawieszona w członkostwie) oraz państwa stowarzyszone: Chile, Boliwa, Ekwador, Kolumbia i Peru.
W ostatnim czasie rozmowy nasiliły się. Mówi się jednak o zakończeniu rozmów z końcem lipca.Jeśli obu stronom udałoby się porozumieć, mielibyśmy do czynienia z największa umową handlową obejmującą swoim wpływem około 750 milionów ludzi.
Nie wszyscy są zadowoleni z takiego obrotu spraw. Premierzy Polski, Irlandii i Belgii, a także prezydent Francji skierowali list do przewodniczącego Komisji Europejskiej, aby wstrzymać podpisane porozumienia. O odłożenie popisania umowy podczas posiedzenia rady ds. Rolnictwa zawnioskował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Stanowisko w sprawie zajął Instytut Gospodarki Rolnej.
Komisja Europejska dąży do podpisania skrajnie niekorzystnej dla sektora wołowiny, sektora produkcji cukrowniczej, producentów pszenicy czy etanolu umowy na linii Unia Europejska – Mercosur. Instytut Gospodarki Rolnej jest przekonany, że negocjowane warunki porozumienia – którego finalizację planuje się wraz z końcem lipca – będą fatalne w skutkach zarówno dla polskiego jak i – szerzej – unijnego rolnictwa – czytamy w piśmie opublikowanym na stronie Instetytu podpisanym przez dyrektora Jacka Podgórskiego.
Przeciwni podpisaniu takiej umowy są polscy rolnicy, którzy swój sprzeciw wyrażają na Tweeterze, publikując posty z hasztagiem #MercosurENDGAME
Źródło: IGR
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|