KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie

WYSZUKIWARKA

Raporty suszowe IUNG - czy są krzywdzące dla rolników?

Opublikowano 30.06.2019 r.
Rolnicy z wielu obszarów naszego kraju zmagają się z suszą. Komunikat odnośnie do wystąpienia warunków suszy za okres 21 kwietnia – 20 czerwca przygotował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych twierdzi, że jest on krzywdzący i przedstawia dowody. 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego opublikował komunikat odnośnie do wystąpienia warunków suszy w Polsce za okres od 21 kwietnia do 20 czerwca. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych twierdzi, że jest on krzywdzący i przedstawia na to dowody. KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokumentację fotograficzną z pól na terenie, których według raportu Instytutu susza nie występuje. Na fotografiach przedstawionych ministrowi, według KRIR, dokładnie widać jak susza zniszczyła i niszczy uprawy. W zbożach jarych ma to być około 70% starty, w ozimych około 40%. 

Sytuacja w uprawach tego rolnika (jak i innych z tego terenu) jest bardzo zła, jednak w raporcie IUNG, o którym mowa na wstępie, suszy w tej gminie nie odnotowano dla tych upraw. Najbliższa stacja pomiarowa znajduje się ok. 70 km od gospodarstwa (!!!) i nie odzwierciedla stanu faktycznego (jak zresztą w przypadku większej grupy rolników w całym kraju).

Pomimo dobrowolnego ubezpieczenia upraw od suszy (do którego dopłaca budżet państwa), które rolnik zakupił, zakład nie chce wypłacić odszkodowania, ponieważ brak jest raportu o wystąpieniu suszy na danym terenie. Jak słusznie zauważa rolnik - jest stratny nie z swojej winy, a instytucje państwowe, które powinny pomagać rolnikowi, tego nie czynią  - czytamy na stronie KRIR.

Zarząd  Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do MRiRW z wnioskiem o interwencję w tej sprawie i pilną zmianę przepisów. Zarząd chce, by stan faktyczny znajdował odzwierciedlenie w raportach, a poszkodowani rolnicy mogli otrzymać pomoc. 

Źródło: KRIR

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO