KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
12 września 2018

Indonezja – katolicy wśród muzułmanów

Gandhi Ajeng Anampiani jest 17-letnią katoliczką, która na co dzień doświadcza trudu, jakim jest bycie chrześcijaninem w kraju z największą na świecie populacją muzułmańską. 

Nastolatka uczęszcza do publicznej szkoły średniej w jej rodzinnym mieście Bekasi w Zachodniej Jawie (Indonezja). Z 1200 uczniów, którzy uczęszczają do tej szkoły, tylko 24 z nich to katolicy - a ona jest jedyną katoliczką w swojej klasie, która liczy 40 uczniów. W Indonezji w szkołach publicznych nauka religii jest zgodna z konkretną wiarą uczniów. W każdy piątek Ajeng uczęszcza na religię. Uczennica uważa, że przyjaźń jest kluczem do harmonii międzywyznaniowej.

Każdego dnia doświadczam rutyny, jaką jest chodzenie do szkoły. Zajęcia rozpoczynają się od modlitwy muzułmańskiej. W tym czasie po cichu odmawiam „Ojcze nasz…”. Chcąc oddać szacunek moim przyjaciołom, którzy należą do innych religii odmawiam za nich różaniec, gdy oni modlą się swoimi słowami. Codziennie staram się ofiarować moje życie Bogu – podkreśla Ajeng. 

Uczennica w swojej szkole czuje się bezpiecznie: „W mojej klasie każdy nauczyciel patrzy na mnie tak, jak na inne dzieci. Nigdy nie odczułam niesprawiedliwego traktowania. W zeszłym roku poproszono mnie o reprezentowanie szkoły w międzyszkolnym konkursie z języka angielskiego. Jako katoliczka czułam się z tego powodu bardzo dumna”.

Sześcioro moich przyjaciół, którzy często spędzają ze mną wolny czas to muzułmanie. Wszyscy jesteśmy równi, nie czuję się inna. Niedawno uczestniczyłam w przyjęciu urodzinowym, które wyprawiła moja muzułmańska przyjaciółka Dary w swoim domu. Poznałam jej rodziców, a także niektórych jej krewnych. Przyjęli mnie uprzejmie. Rozmawialiśmy swobodnie, chociaż widzieli, że nie noszę hidżabu jak moi inni przyjaciele – relacjonuje uczennica.

Indonezyjscy katolicy jednak stoją przed różnymi wyzwaniami w kraju, który jest w większości muzułmański. Jednym z przykładów jest dzielnica, w której mieszka Ajeng. W tym miejscu znajduje się parafia świętej Klary, należąca do archidiecezji Dżakarta - stolicy Indonezji. Długo lokalne władze oczekiwały od władz miejskich pozwolenia na otwarcie kościoła. Niektóre lokalne grupy muzułmańskie demonstrowały przeciwko tej inwestycji.

Parafia świętej Klary wynajmuje trzy sklepy. Nazywamy to Kaplicą "Asri", co oznacza „Piękna Kaplica”. Właśnie tam odprawiana jest Msza święta i różaniec. Jest to również miejsce różnych zajęć dla dzieci i młodzieży. Ta przestrzeń nie jest idealna do modlitwy, bo znajduje się w centrum handlowym – zaznacza Ajeng i podkreśla: cieszę się, iż mogę żyć jak młody katolik. Chociaż jesteśmy mniejszością, możemy żyć razem z muzułmanami. Wiem, że są pewne osoby, które nie do końca nas tolerują, jak ci co byli przeciwko otwarciu naszego kościoła, jednak większość ludzi potrafi żyć tutaj obok siebie jak bracia i siostry.

 

 

 

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie 
Oddział w Polsce
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione