Szlakiem Sanktuariów Maryjnych… Licheń
Historia
Pierwsza wzmianka o Licheniu zawarta jest w dokumencie z 1232 r. Parafia w Licheniu istniała już na przełomie XII i XIII w. Obecny kościół parafialny powstał w połowie XIX. W latach 1963-1967 dokonano przebudowy głównego ołtarza i gruntownie odnowiono cały kościół. Jest to jednonawowa, orientowana budowla w stylu neogotyckim.
W 1994 roku rozpoczęto w Licheniu budowę świątyni – wotum pielgrzymów licheńskich na Jubileusz 2000 roku. Jest to największa świątynia w Polsce, siódma w Europie i jedenasta na świecie. To pięcionawowa bazylika. Jej poświęcenia dokonał 7 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II. Konsekracji świątyni dokonano 9 czerwca 2004 r.
Kult
Wizerunek Matki Bożej powstał prawdopodobnie w roku 1772. Jest wierną kopią obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Obraz nosi miano „Bolesnej Królowej Polski”. Matka Boża ma koronę na głowie, jej twarz jest pełna zadumy. Obrzeża szaty ozdobione są w oznaki męki krzyżowej. Na piersiach Maryi widnieje orzeł – symbol uciemiężonej przez zaborców. Polski. 29 września 1852 r. obraz przeniesiono do kościoła parafialnego w Licheniu. 15 sierpnia 1967 r. ks. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, dokonał aktu koronacji słynnego łaskami obrazu Matki Bożej Licheńskiej.
*Jeśli będziecie w Licheniu, to koniecznie zajrzyjcie do kawiarni Caffe Libri (wejście po prawej stronie Bazyliki ul. Toruńska 5a ) – to przytulne miejsce stworzone z myślą o licheńskich pielgrzymach. Kawiarnia pozwala na miłe wytchnienie przy degustacji kaw, herbat, ciepłych przekąsek oraz ciast, deserów i lodów.
Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w "Podręcznym przewodniku po sanktuariach i miejscach pielgrzymkowych".
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|