KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Praca na roli to trudne zajęcie...

Opublikowano 17.07.2019 r.
Zamiłowanie do pracy na roli trzeba mieć we krwi. Rolnictwem może zająć się każdy, konieczne jest jednak posiadanie gospodarstwa lub chociaż odpowiedniego obszaru ziemi, na którym moglibyśmy takie gospodarstwo stworzyć. Rolnik to zawód, który kojarzony jest głównie z wsią. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak trudne jest to zajęcie.

Wymaga ono nie tylko dużej sprawności i wytrzymałości, ale także określonego trybu życia, który nie każdemu odpowiada. Kiedyś zawód rolnika był automatycznie przekazywany z ojca na syna. Dzisiaj to raczej kwestia świadomego wyboru. Jest to związane nie tylko z większymi perspektywami na przyszłość i migracją młodych ludzi ze wsi do miast, ale również wyższymi wymaganiami dotyczącymi sukcesywnego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Zawód rolnika wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Przede wszystkim nie są mu przypisane jakieś konkretne ramy czasowe. Wykonuje się go 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

W przypadku hodowli zwierząt konieczna jest stała opieka, która uniemożliwia dłuższe wyjazdy osób zajmujących się gospodarstwem. Tak zwany okres urlopowy, czyli najbardziej atrakcyjne letnie miesiące, to z kolei czas żniw i natężenie pracy. Praca w gospodarstwie rolnym wymaga stworzenia szczegółowego biznesplanu, który umożliwi nie tylko uzyskanie zadowalającego dochodu, ale również podejmowanie inwestycji i rozwój gospodarstwa.

Podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesu w tym zawodzie jest przeznaczenie nadwyżki finansowej na zakup nowego sprzętu, ziemi czy podniesienie swoich kwalifikacji. Istotne również jest zachowanie rezerw finansowych lub materialnych na wypadek niższych plonów w kolejnym sezonie spowodowanych niezależnymi czynnikami np. takimi jak warunki atmosferyczne. Sukcesywne prowadzenie gospodarstwa jest również możliwe dzięki dotacjom oraz zaciąganiu kredytów. Bez właściwej wiedzy i umiejętności mogą one jednak zamiast sukcesu spowodować popadnięcie w długi i nawet bankructwo. Dlatego tak ważne jest wszechstronne wykształcenie osób pracujących na wsi.

Przedsiębiorczy rolnik ma obecnie duże możliwości rozwoju swojego gospodarstwa: programy ministerialne, środki unijne, a także wsparcie szkoleniowców.

Tym bardziej warto zainteresować się działaniami rządu i lokalnych organizacji – można dzięki nim wiele zyskać!

Obiegowy wizerunek rolnika, ukształtowany przez lata, niewiele ma dziś wspólnego z rzeczywistością. Rolnictwo dynamicznie weszło w XXI wiek. Dzięki rozwojowi technologii i wsparciu m.in. unijnemu, praca na roli wygląda teraz zupełnie inaczej.
Współczesny rolnik to przedsiębiorca, zadający sobie podobne pytania, jak każdy inny właściciel własnego biznesu. Współczesny rolnik ceni sobie stabilizację i bezpieczeństwo. Jest wierny tradycyjnym wartościom, jednocześnie jest osobą nowoczesną otwartą na wszelkie zmiany w sposobie prowadzenia biznesu, a także wszelkie nowinki techniczne. Współczesny rolnik posiada szeroką wiedzę nie tylko o uprawianiu roli, ale również o zmieniającym się rynku rolnym. Wie, na co zwracać uwagę przy planowaniu zasiewów, na jakie produkty będzie zbyt.

Niejednokrotnie nasuwa się pytanie. Ile zawodów wykonuje rolnik? Zawód rolnika łączy tak naprawdę kilka różnych zawodów. Jedna osoba posiada zakres obowiązków: mechanika, operatora maszyn, chemika, meteorologa, opiekuna zwierząt, planisty finansowego, agronoma, operatora komputerowego.

Rolnictwo to dziedzina interdyscyplinarna, więc jak może nudzić?  Rolnik to bardzo ciężki zawód, do którego trzeba mieć odpowiednie przygotowanie, ale najważniejsze jest zamiłowanie do tego, co się robi.

 

kontakt1.jpg
Zofia Dymińska
artykuł opracowany przy współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Tematy pokrewne:
BHP w gospodarstwieBHP w gospodarstwie

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO