Rozpoczął się sezon na stonkę kukurydzianą
Pojaw gatunku jest bardzo wczesny i analogiczny do upalnego roku 2018 - informuje IOR. - Chrząszcze stonki zaczynają pojawiać się na południu Polski coraz wcześniej.
Pierwotnym miejscem występowania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej była Ameryka Północna. Do Europy szkodnik został najprawdopodobniej zawleczony wraz z transportami lotniczymi. Pierwsze wykrycie stonki kukurydzianej miało miejsce w Serbii w 1992 roku.
W przypadku stonki kukurydzianej zawsze pierwsze obserwowane są chrząszcze samce. Dopiero później pojawiają się samice. Zazwyczaj samice stonki kukurydzianej zaczynają składać jaja w końcu lipca lub nawet w pierwszych dniach sierpnia, ale w tym roku znów stonka przyspieszyła.
Jak informuje Instytut Ochrony Roślin, larwy stonki kukurydzianej, żerując w glebie na systemie korzeniowym kukurydzy, powodują zakłócenia w procesie pobierania wody i składników odżywczych oraz ich transporcie do nadziemnych organów wegetatywnych i generatywnych. Przy silnie ogryzionym systemie korzeniowym zostaje zakłócone, a niekiedy nawet całkowicie zahamowane odżywianie rośliny, wskutek czego jej nadziemne części stopniowo żółkną, więdną, a niekiedy zasychają.
W wyniku żerowania stonki formujące się kolby są z reguły mniejsze, a ziarniaki drobniejsze i gorzej wypełnione, przez co plon ziarna jest niższy. Ponadto zniszczenie korzeni prowadzi do wylegania roślin, co bardzo utrudnia, a niekiedy nawet uniemożliwia zebranie plonu. Objawy wylegania roślin mogą być mylone z uszkodzeniami powodowanymi przez gąsienice rolnic. Dodatkowe szkody związane z żerowaniem larw powstają wskutek wnikania przez uszkodzone tkanki wirusów, bakterii i grzybów powodujących groźne choroby.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|