Szlakiem Sanktuariów Maryjnych… Gietrzwałd
Położenie
Sanktuarium znjaduje się w północno-wschodniej części Polski, na pograniczu woj. warmińsko-mazurskim, około 100 km na południowy wschód od Elbląga, 18 km na południowy zachód od Olsztyna.
Historia
Historia gietrzwałdzkiego kościoła sięga początku XIV wieku. Obecna świątynia wzniesiona została w XVI wieku. Rozbudowana ją w XIX wieku. Jej wyposażenie jest neogotyckie, a styl eklektyczny. Od 1968 roku posiada godność bazyliki mniejszej.
Kult
Łaskami słynący obraz jest wizerunkiem typu "hodegetria". Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewej ręce. Obraz namalowany został farbami olejnymi na płótnie. Przedstawioną, do połowy, Maryję, okrywa maforion ciemnoniebieskiego koloru, przyozdobiony żółtą bordiurą. Tło obrazu stanowi skośna krata o lekko falistych liniach. W górnej części obrazu aniołowie unoszą wstęgę z łacińskim napisem "Witaj Królowo Nieba, Witaj Królowo Aniołów".
Obraz ten powstał, najprawdopodobniej, w warsztacie nieznanego artyty, w Wielkopolsce, w połowie XVI wieku. Wizerunek ozdobiony jest pięknymi, srebrnymi sukienkami z XVIII wieku. Zostały one ofiarowane przez parafian z okazji koronacji diecezjalnej, która miała miejsce w 1717 roku.
W dziejach sanktuarium splatają się dwa elementy: łaskami słynący obraz oraz XIX-wieczne objawienia Matki Bożej. W 1877 roku Matka Boża ukazywała się dwóm, nastoletnim dzieczynkom. Objawienia spowodowały liczny napływ pielgrzymów, a także prześladowania wiernych i księży z Gietrzwałdu przez zaborców.
10 października 1967 roku, Prymas Tysiąclecia, ukoronował Matkę Bożą Gietrzwałdzką papieskimi koronami.
Adres
Parafia rzymskokatolicka Narodzenia N.M. Panny
11-036 Gietrzwałd 36
woj. warmińsko-mazurskie
Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w "Podręcznym przewodniku po sanktuariach i miejscach pielgrzymkowych".
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|