KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Kosmetyki zrób sama - cień do powiek, eyeliner i antyperspirant

Opublikowano 02.11.2017 r.
Czytając składy kosmetyków można niejednorodnie trafić na elementy, które nie są zbyt przyjazne dla naszej skóry i mogą powodować uczulenia, a nawet choroby. Warto więc wiedzieć, że sporą ilość przedmiotów w kosmetyczce możemy zrobić sami i to z łatwo dostępnych, naturalnych komponentów. Przedstawiamy 3 proste przepisy, które świetnie sprawdzą się każdemu z nas.

Antyperspirant

Dezodoranty składają się z antybakteryjnych środków chemicznych i aluminium, które zostały powiązane z rakiem piersi i chorobą Alzheimera. A prawda jest taka, że w ogóle ich nie potrzebujemy, aby otrzymać trwały zapach na skórze i nie musieć martwić się o plamy potu pod pachami. Najlepsze jest w tym to, że prawdopodobnie wszystkie składniki niezbędne do stworzenia naturalnego antyperspirantu mamy już w domu!

Potrzebujemy:
    • 3 łyżek oleju kokosowego
    • 3 łyżek sody oczyszczonej
    • 3 łyżek skrobi kukurydzianej bez GMO

Zmieszajmy składniki dokładnie w misce, a następnie przełóżmy do umytego pojemnika po zużytym antyperspirancie. Dokładnie dociśnijmy masę, by nie kruszyła się i nie miała pustych miejsc. Następnie włóżmy to do lodówki na minimum 2 godziny. I gotowe!

UWAGA: Jeśli temperatura w naszym mieszkaniu jest wysoka, należy trzymać dezodorant w lodówce (lub innym chłodnym miejscu), aby olej się nie upłynniał.

 

Cień do powiek i twarzy

Talk to substancja toksyczna, powszechnie stosowana w pudrach i cieniach do powiek. Działa jako środek przeciwzbrylający i może zawierać azbest, który podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi i płuc. Cienie i pudry do twarzy mogą zawierać także cynk i bizmut, które mogą powodować podrażnienia skóry przy dłuższym użyciu. 

Do stworzenia naturalnego cienia lub pudru potrzebne nam są:
    • mąka ararutowa,
    • kakao w proszku do brązowego cienia,
    • proszek buraczkowy dla różowego cienia,
    • spirulina dla zielonego cienia,
    • leczniczy węgiel dla czarnego cienia,
    • gałka muszkatołowa dla złotego cienia.

Dobór poszczególnych składników zależy od nas i od koloru, jaki chcemy uzyskać. I tak większa ilość węgla da nam intensywną czerń, a jeśli dodamy do niego odrobinę mąki, to uzyskamy szarość. W przypadku pudru do twarzy zaczynamy od  1 łyżki mąki, a następnie w niewielkich ilościach dokładamy kakao i gałkę muszkatołową, do momentu aż pojawi się odcień, który pasuje do naszej skóry.

UWAGA: Jeśli chcemy, aby nasz produkt był bardziej kremowy, dodajmy 1/8 łyżeczki masła shea do proszku. Zapewni nawilżenie i świetnie sprawdzi się w przypadku problematycznych powiek.

Eyeliner i maskara

Ta łatwa receptura będzie służyć zarówno jako eyeliner, jak i tusz do rzęs. Najlepiej, jeśli posiadamy pojemniki po zużytych kosmetykach, ale można też kupić nowe i puste on-line. 

Do stworzenia czarnej maskary potrzebujemy:
    • 3/4 łyżeczki wosku,
    • 1/2 łyżeczki oleju kokosowego,
    • 1/2 łyżeczki masła shea,
    • 2 łyżki żelu Aloe Vera,
    • 1 kapsułki węgla aktywnego.

Wszystkie te składniki można znaleźć w internecie lub w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością oraz na rynku rolników. Żel, masło, wosk i olej rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Powoli ogrzewamy mieszaninę – delikatnie, na bardzo małym ogniu, aż do całkowitego połączenia się składników. Następnie dodajemy do niej sproszkowany węgiel i mieszamy tak długo, aż nie będą widoczne żadne grudki. Korzystając z lejka lub plastikowej torby z odciętym jednym rogiem, przelewamy całość do dedykowanego pojemnika.

 

Nasza skóra potrzebuje pielęgnacji i specjalnego traktowania, dlatego zawsze trzeba być ostrożnym testując nowe kosmetyki. Te stworzone z naturalnych składników nie tylko korzystnie wpływają na naszą cerę, ale są też przyjazne dla środowiska. Przede wszystkim zawsze czytajmy etykietę przed zakupem produktu i upewnijmy się, że dokładnie wiemy, co znajduje się w środku – w przyszłości będziemy sobie za to dziękować. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj