KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Ruszyły zbiory tytoniu

Opublikowano 24.07.2019 r.
Plantatorów tytoniu czeka kilka miesięcy ciężkiej pracy. Właśnie ruszyły zbiory. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w Unii Europejskiej. 

Od marca zaczyna się sianie, później flancowanie, sadzenie, a teraz zrywanie oraz suszenie. To uprawa pracochłonna i w dużej mierze wykonywana ręcznie. Co ciekawe, w Polsce zajmuje się nią prawie 14 tys. gospodarstw. 

Kilkanaście dni temu rozpoczął się zbiór tytoniu. Najwięcej plantacji jest w województwie lubelskim, przede wszystkim w okolicach Biłgoraja.

Niestety, i w tych uprawach susza dała się we znaki. Tytoń o tej porze powinien już osiągać prawie 2 m wysokości, tak jednak nie jest. Gospodarze mówią, że na wielu plantacjach rośliny są dużo mniejsze. Teraz ważne jest pozyskiwane z plantacji wyrośniętych liści, najlepiej koloru jasnozielonego. Po wysuszeniu pozwolą one uzyskać najwyższą klasę jakościową, a to przekłada się na cenę jaką otrzymuje plantator.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO