KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Jaki finał żniw rzepaku?

Opublikowano 24.07.2019 r.
Zbiory rzepaku na południu Polski zbliżają się do końca. Niektórzy już nawet je zakończyli, ale wyniki nadal są w tym rejonie bardzo słabe. Ceny nie idą w górę. 

Oprócz północnych i północno-wschodnich regionów, rzepak koszą już wszyscy. Na Oploszczyźnie żniwa są zaawansowane w co najmniej 80 procentach, podobnie w Wielkopolsce. Na Lubelszczyźnie czy Podlasiu są na półmetku.

Na południu czerwcowe upały i susza najbardziej zaszkodziły uprawom. Nasiona rzepaku są tam bardzo drobne, a ostateczne plony wynoszą od 1,5 najwyżej do 3,5 t/ha. Nielepiej sytuacja wygląda w południowej części Wielkopolski. Na Lubelszczyźnie wyniki są już trochę lepsze – 3,5 do 4 t/ha. Za to na Podlasiu, gdzie gleby są lżejsze, od razu spadają do 2 ton.

Podsumowując - niezbyt pomyślny scenariusz z początku zbiorów znajduje potwierdzenie pod koniec prac. Nadal odczuwalny jest też problem bardzo słabego zaolejenia rzepaku. W zakładach tłuszczowych za tonę rzepaku można teraz otrzymać od 1500 do 1550 złotych. Wszystko zależy od regionu, jakości i cen na zagranicznych giełdach oraz kursu euro. W portach stawki są nieco wyższe – 1560-1570 zł/t.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO