KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Soja będzie rekordowa?

Opublikowano 25.07.2019 r.
Kolejny tydzień na rynku soi pod znakiem oczekiwania. Chodzi o porozumienie handlowe na linii USA – Chiny oraz informację o areale upraw. Inwestorzy spodziewają się, że areał zasiewów soi zyska kosztem zasiewów kukurydzy.

Niewielkie zmiany góra-dół w notowaniach soi i śruty sojowej trwają od początku lipca. Tona śruty sojowej na parkiecie w Chicago wyceniana jest na blisko 309 dolarów (308,60 USD/t). Na początku lipca była tylko o dwa dolary tańsza.

Jak zapowiada się globalna produkcja? Jeśli potwierdzą się prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej, to padnie rekord na poziomie 360 mln/ton.

Skąd więc dążenie do wyższych stawek? Inwestorzy liczą na powrót handlu z Chinami, a jeśli to się nie uda, chcą mieć margines do cięcia stawek. W efekcie drożej jest wszędzie. Dzisiaj, w portach, tonę śruty sojowej można kupić po 1400 złotych. Dwa tygodnie temu stawki były o czterdzieści złotych niższe.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO