KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Monitoring suszy jest niewystarczający

Opublikowano 25.07.2019 r.
Jak informuje Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, coraz więcej rolników skarży się, że monitoring suszy prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach nie oddaje prawdziwego stanu tegorocznej suszy.

Według monitoringu suszy prowadzonego przez IUNG, w województwie kujawsko-pomorskim w zdecydowanej większości zagrożone suszą są zboża jare i rzepak na glebach kategorii pierwszej, to jest tych najsłabszych. Monitoring ,,nie widzi'' zagrożenia suszą dla zbóż ozimych, kukurydzy, okopowych czy strączkowych na wszystkich rodzajach gleb, co nie jest zgodne ze stanem faktycznym - informuje w piśmie do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Izba Rolnicza. - Prowadzone przez nas lustracje polowe potwierdzają w pełni spostrzeżenia zgłaszane przez rolników.

Zdaniem K-PIR, rzeczywistość jest taka, że komisje nie podejmują się szacowania strat w gminach, gdzie monitoring IUNG nie przewiduje zagrożenia suszą. 

W dobie postępujących zmian klimatycznych kwestia ta wymaga rozwiązań systemowych, łącznie ze zmianą parametrów klimatycznego bilansu wodnego - zwraca uwagę prezes Izby Ryszard Kierzek. - Liczba stacji meteorologicznych i punktów mierzących opady deszczu jest zbyt mała, co nie pozwala na obiektywną oceną suszy rolniczej.

K-PIR zwraca się do wojewody z prośbą, aby zjawisko suszy rolniczej mogło być kwalifikowane przez gminne komisje klęskowe. W tak trudnym i suchym roku, jak obecnie, ten postulat wydaje się być wart rozważenia prawie w całej Polsce.

Niestety, na najbliższe dni opady nie są zapowiadane.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO