Szlakiem Sanktuariów Maryjnych… Jasna Góra
Historia
W roku 1382 książe Władysław Opolczyk przywiózł cudowny obraz z Bełzy do Częstochowy i oddał go pod opiekę paulinom. Częstochowa szybko stała się najpopularniejszym miejscem pielgrzymkowym w Polsce, słynącym z wielu łask, uzdrowień i nawróceń. Najbardziej znanym epizodem z historii jasnogórskiego sanktuarium jest obrona podczas potopu szwedzkiego w XVII w. Po zakończeniu wojny, wdzięczny Jan Kazimierz, król Polski, oddał kraj we władanie Matce Bożej. Koronacja jasnogórskiego obrazu miała miejsce w 1717 r. Po II wojnie światowej, prymas August Hlond, poświęcił Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi.
Kult
Jak podaje tradycja, namalowany na drewnianej tablicy obraz, to dzieło św. Łukasza Ewangelisty. Przedstawia on Najświętszą Maryję Pannę w postawie stojącej, z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Obydwie twarze łączy wyraz zamyślenia, jakby pewnej nieobecności, powagi. Prawy policzek Matki Bożej znaczą dwie, równolegle biegnące, rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Na szyi występuje sześć cięć, z których dwa widoczne są dość wyraźnie, cztery pozostałe słabiej. Są to pozostałości napadu rabunkowego z 1430 r. Dominującym elementem ikony są złote nimby wokół głowy Maryi i Jezusa, które zlewają się w jedną kompozycję.
Liczne wota, pozostawione przez pielgrzymów, są dowodem na to, że Matka Boża łaskawie wysłuchuje ich próśb. "Księga cudów" z jasnogórskiego sanktuarium przedstawia niezwykłe wydarzenia z lat 1402-1885. Jednak najstarsze, znane uzdrowienie, datowane jest na rok 1392. Wobec niewytłumaczalnych naukowo jasnogórskich uzdrowień używa się określenia "nadzwyczajna łaska".
W okresie letnim na Jasną Górę przybywa mnóstwo pieszych pielgrzymek. Tzw. "święte wędrowanie" jest w naszym kraju szczególnie popularne.
Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w "Podręcznym przewodniku po sanktuariach i miejscach pielgrzymkowych".
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|