KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Pietruszka z Włoch, śliwki z Serbii

Opublikowano 28.07.2019 r.
Mamy środek sezonu warzywno-owocowego. Wielu rolników narzeka na niskie ceny w skupach i brak możliwości sprzedania wyprodukowanych warzyw i owoców. Tymczasem sklepy wielkopowierzchniowe wydają się być daleko od polskich producentów.

My w jednej z największych sieci sklepów, na półkach z owocami, znaleźliśmy śliwki z... Serbii. Serbia jest potentatem w produkcji owoców, ale śliwek i w Polsce w tym roku nie brakuje. Kolejna z sieci sklepów na swoich półkach proponuje... natkę pietruszki prosto z Włoch.

Większość osób kupujących zwraca uwagę na wygląd warzyw i owoców oraz na ich cenę - powiedziała nam pani Halina z woj. łódzkiego, która robiła zakupy w jednym ze sklepów. - Gdyby nie wysoka cena natki pietruszki nie zaczełąbym się zastanwiać dlaczego jest tak drogo. Pewnie odruchowo włożyłabym ją do koszyka. A tak spojrzałam na etykietę i... oniemiałam.

Niestety, nikogo już nie dziwi cebula z Egiptu czy czosnek z Hiszpanii, choć dietetycy podkreślają, że warto,,jeść lokalnie'', a więc te produkty, które wyhodowano w promieniu do 100 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Warto to robić choćby dlatego, że nie ma w nich aż tylu konserwantów, jak w produktach, które do Polski trafiają z odległych krajów.

Coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot w dużych i małych miastach wyznacza miejsca do handlu lokalnymi produktami rolnymi. Warto sprawdzić, czy podobnie dzieje się w naszej okolicy. Co prawda, nie będzie to sprzedaż od ręki, ale... jednak większość rolniczych bazarków kończy pracę koło południa, co oznacza, że jest zbyt. Zadowoleni są wszyscy: rolnik zarobi, a mieszkaniec miasta będzie zdrowszy.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO