KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Roślinny hit lata - pilea peperomioide (pieniążek)

Opublikowano 28.07.2019 r.
Pilea pochodzi z Azji. W środowisku naturalnym występuje w znanej chińskiej prowincji Junnan. Pieniążek znany jest też pod innymi nazwami, najczęściej mówi się o nim roślina naleśnikowa lub roślina misjonarza.

Pilea peperomioides to nieduża roślina doniczkowa osiągająca wysokość około 30-40 centymetrów. Wytwarza okrągłe liście osadzone na długich ogonkach. To właśnie od ich kształtu przyjęła się potoczna nazwa pieniążek.

Kiedyś dość popularna roślina, szczególnie w biurach i szkołach, później na wiele lat odstawiona i nieco zapomniana. Dziś na nowo przeżywa renesans, jest poszukiwana przez fachowców, dekoratorów wnętrz jak i przez amatorów, miłośników roślin ze względu na łatwą i nieskomplikowaną uprawę.

Dobrze rośnie w miejscu o jasnym, rozproszonym świetle. Jeśli koniecznie chcemy mieć ją na parapecie okiennym to musimy zapewnić jej wystawę wschodnią lub północną. Roślina ta nie lubi przeciągów, gdyż może gubić liście. Nie jest szczególnie wymagająca, jeżeli chodzi o podlewanie, nie toleruje nadmiaru wody, lepiej ją przesuszyć niż zalać. Wystarczy ją podlewać raz na kilka dni.

Ta poszukiwana roślina jest dostępna na Rynku Hurtowym w Broniszach. Za doniczkę pieniążka trzeba zapłacić około 18 złotych.

Źródło: Bronisze

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO