KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Śmietka ma się świetnie i jest to problem

Opublikowano 01.08.2019 r.
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował, że w samosiewach rzepaku można znaleźć liczne jaja śmietki kapuścianej.

Obserwacje prowadzono na polach w Winnej Górze.

 Na szyjkach korzeniowych samosiewów rzepaku odnaleziono liczne jaja śmietki kapuścianej (Delia radicum) - informuje IOR. - Obserwowano również muchówki tego gatunku. 

Większość rolników wie, że śmietka kapuściana to niewielka (ok. 6 mm ) muchówka o szarej barwie. W ciągu roku może się pojawić nawet 5 pokoleń śmietki. Samica śmietki kapuścianej składa jaja po jednym lub po kilka między grudami ziemi, lub bezpośrednio na roślinie. Po ok. 5 dniach z jaj wylęgają się larwy, które są beznogie, robakowate o kremowej barwie. Jak poznać, że rzepak jest zaatakowany przez śmietkę? Rośliny są słabe i zamierają. Po wykopaniu widać w korzeniu kanały i tunele – nieomylny znak, że śmietka żeruje na rzepaku.

Śmietka jest szkodnikiem bardzo trudnym do zwalczania i... stosunkowo nowym. Została przywleczona do Europy i do Polski, a teraz zadomowiła się tu na dobre.

Warto uważniej przyjrzeć się warzywom kapustowatym uprawianym w tym okresie (kalafior, brokuł i inne), gdyż śmietka kapuściana chętnie zasiedla również te rośliny - radzą eksperci z Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO