KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Raport żniwny - jaka sytuacja na polach?

Opublikowano 01.08.2019 r.
To nie są najłatwiejsze żniwa. Niedobory wody i susza sprawiły, że na wielu uprawach zboża nierównomiernie dojrzewały i jeszcze w zeszłym tygodniu na jednym polu część kłosów była zielona, a część gotowa do zbioru.

Nawet na lepszych ziemiach plony będą niższe, bo susza nie pozwoliła odpowiednio wykształcić ziaren. Zdaniem ekspertów, średnia wydajność wszystkich zbóż będzie poniżej 4 ton z hektara (3,90 t/ha) - to o dwa procent poniżej średniej pięcioletniej i tylko nieco więcej niż w nienajlepszym zeszłym roku. Problemem jest też słaba gęstość.

A ceny?

Dolna granica sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej to 660 złotych za tonę, ale na północy, gdzie ziarna brakuje, można za nią dostać 730 złotych. W centrum trudno o żyto i tu jego stawki sięgają 600 złotych za tonę. To bardzo wysoka, jak na środek żniw, cena.

Wysoko wyceniane są też zboża paszowe. Tona pszenicy to około 650 złotych. Jęczmień kosztuje nawet 615 złotych, a owies 540. Większość zbóż jest droższa niż tydzień temu średnio o 10 złotych.

AKTUALNE CENY ZBÓŻ sprawdzisz codziennie w naszej zakładce NOTOWANIA ROLNICZE.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO