KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Minister pisze do unijnego komisarza ws. poplonów

Opublikowano 02.08.2019 r.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił do Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phila Hogana o przygotowanie przez Komisję Europejską decyzji umożliwiającej skorzystanie z odstępstw od obowiązków w zakresie zazielenienia.

O suszy, z którą borykają się polscy rolnicy pisaliśmy już wielokrotnie. Da się ją odczuć nie tylko przy tegorocznych zbiorach, ale może być także problemem w wysiewie poplonów. Wczesne tegoroczne żniwa wprawdzie taki siew umożliwiają, ale susza może spowodować, że albo siew się nie uda, albo będzie bezcelowy. W związku z tym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zwolnienie rolników gospodarujących na obszarach objętych suszą z tego obowiązku.

Na reakcję ministra nie trzeba było długo czekać. Szef resortu rolnictwa wystąpił do Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phila Hogana o przygotowanie przez Komisję Europejską decyzji umożliwiającej skorzystanie z odstępstw od obowiązków w zakresie zazielenienia.

Dodatkowo minister zwrocił się do uninjego komisarza z wnioskiem o zwiększenie dopuszczalnego poziomu zaliczek na poczet płatności, które mają być wypłacone rolnikom za 2019 rok. Szef resortu zabiega o zwiekszenie dopuszczalnego poziomu zaliczek z 50 do 70% w przypadku płatności bezpośrednich, a w przypadku płatności obszarowych i płatności związanych z produkcją zwierzęca w ramach PROW z 75 do 85%. 

Źródło: KRiR

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO