Z lupą na przędziorka chmielowca
Wysokie temperatury i niedostatek opadów sprzyjają rozwojowi tego szkodnika, należy więc systematyczne monitorować rozwój populacji - radzi Instytut Ochrony Roślin. Ocenę występowania przędziorka chmielowca należy wykonywać na 200 liściach pobranych z 40-50 roślin, szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny rosnące na obrzeżach chmielnika. Obserwacje powinny być prowadzone systematycznie przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej przy użyciu lupy.
Zabieg ochronny z wykorzystaniem środków chemicznych przeznaczonych do ograniczania przędziorka chmielowca na chmielu należy wykonać natychmiast po stwierdzeniu, że liczebność szkodnika przekroczyła próg ekonomicznej szkodliwości, który wynosi 5 ruchomych osobników dorosłych na jednym liściu. Zabieg należy powtórzyć po około 6 dniach.
W zaleceniach IOR znajdują się trzy preparaty, kóre można stosować w ochronie chmielu przed przędziorkiem. Są to (w kolejności alfabetycznej): Kanemite 150 SC, Koromite 10EC i Milbeknock 10 EC. Wszystkie mają karencję 21 dni.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|