KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
 • Narodowy Instytut Wolności
 • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
 • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
 • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku

Opublikowano 05.08.2019 r.
Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku to grupa niesamowitych pań z talentem i temperamentem. Wszystkie Gospodynie łączy chęć do pracy na rzecz swojej gminy, zapał i energia oraz potrzeba zdobywania nowych umiejętności. Poznajcie je – będziecie zachwyceni!

Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku działa od 5 lat. Tworzy je grupa 27 wspaniałych pań, które mają przeróżne talenty, pasje, a przy tym wszystkim bardzo się przyjaźnią i wspierają. 

Początkowo Panie działały jako nieformalna grupa kobiet przy Związku Podhalan. Stowarzyszenie o nazwie Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku osobowość prawną uzyskało 29 grudnia 2014 roku. Powstało z inicjatywy jego przewodniczącej – Pani Ewy Słodyczki. 

Dawniej, w Kościelisku, koło gospodyń funkcjonowało, wiem to jeszcze z opowiadań mojej teściowej. I wtedy te panie działały bardzo prężnie, jednak później przez jakieś 30 lat nie było już takiej grupy. Zdecydowałyśmy, że trzeba odtworzyć ich działalność i nie żałujemy, bo rozwijamy się dynamicznie, mimo że dopiero 5 lat za nami – mówi pani Ewa Słodyczka.

Nasze koło to zgrana grupa, pokazuje to wielość inicjatyw, które podejmujemy. Wszystkie się wspieramy, szanujemy, mimo że w kole spotykają się rożne pokolenia, to wszystkie mówimy sobie „na Ty”. Spotykamy się raz w tygodniu, a czasem nawet częściej, bo tak dużo mamy pracy – dodaje Pani Ewa.

Panie biorą aktywny udział w życiu Gminy Kościelisko i Miasta Zakopane, włączając się, m.in. w przygotowywanie wystaw, takich jak "100 lat temu w Kościelisku" z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości, czy "Zaczytane piątki", gdzie czytały dzieciom książki. Gospodynie uczestniczą też w ogólnopolskich akcjach, na przykład Narodowe Czytanie "Przedwiośnia". 

Nasze początki nie były łatwe, szczególnie jeśli chodzi o finanse. Bo nie było jeszcze tej mody na KGW, która jest dziś. Szukałyśmy sponsorów, musiałyśmy przekonać mieszkańców Kościeliska, że można podejmować różne inicjatywy i tak zaczęła się nasza działalność. Organizujemy imprezy cykliczne, m.in. konkurs nalewek czy ciast. Możemy pochwalić się też wspaniałą imprezą „Dzieci dziadkom i pradziadkom” - wtedy dzieci szykowały na Mikołaja prezenty dla dziadków i występowały – opowiadają członkinie koła.

KGW w Kościelisku ma w swoich szeregach bardzo utalentowane kobiety, które wygrywają prestiżowe konkursy.

To jest niesamowite, że każda z naszych pań wyróżnia się wyjątkowym talentem. Jedna jest wybitnym cukiernikiem, mamy koleżankę, która robi świetne nalewki, są dziewczyny, które rewelacyjnie haftują, wykonują dekoracje - prawdziwe artystki. Nawet nasze logo zaprojektowała i wykonała jedna z nas: Stanisława Karpiel. To jest fajne, że tak się uzupełniamy. W tej chwili nawiązała się między nami wspaniała przyjaźń – pomagamy sobie, dzwonimy do siebie, wymieniamy się doświadczeniami. To jest bardzo ważne w tym kole – mówi Pani Ewa.  

                                             

Warto dodać, że KGW Kościelisko ma też swoich honorowych członków – to Anna Popek, Katarzyna Grochola i Darek Stolarz.

Działalność tego wyjątkowego KGW nastawiona jest przede wszystkim na aktywizację i promowanie kobiet z Gminy Kościelisko, a także na pracę na rzecz integracji pokoleń oraz propagowanie i pielęgnację tradycji regionalnych. 

Panie zorganizowały dotąd przeróżne kursy, m.in. języka angielskiego, kurs komputerowy, zielarstwa, haftu tradycyjnego, malowania na tkaninach czy szkle, carvingu oraz kurs przyprawiania strzępków (ozdabianie chust).

Chcemy integrować mieszkańców gminy, więc organizujemy też tematyczne zabawy karnawałowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przed nami też konkurs na bukiet ziół, który organizujemy na 15 sierpnia oraz udział w Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem – mówią Panie.

KGW w Kościelisku działa także charytatywnie. 

Remontowałyśmy dom dla biednej rodziny razem z Fundacją "Piękne Anioły", poza tym pomagałyśmy zebrać pieniążki dla chłopca po wypadku samochodowym i dla pogorzelców z Kościeliska. Zorganizowałyśmy również koncert w Zakopanem na rzecz znanego góralskiego muzyka - Andrzeja Brandstattera. Aukcję poprowadził wówczas Artur Andrus, a na scenie gościły takie gwiazdy jak: Halina Frąckowiak, Kasia Wilk czy Adam Sztaba z orkiestrą – opowiada przewodnicząca koła. 

Co ciekawe, Panie często goszczą w mediach. Wystąpiły w programie świątecznym Anny Popek, gdzie pokazały, jak wygląda tradycyjna, góralska wigilia. Wzięły również udział w „Pytaniu na śniadanie” oraz w „Familiadzie", w której trzykrotnie doszły do finału. 

Wspominamy to bardzo dobrze, na początku trochę się stresowałyśmy, ale później okazało się, że ciężko było nas przegadać – śmieje się pani Ewa. Pieniądze, które wygrałyśmy w „Familiadzie” przeznaczyłyśmy na wyjazd do Gruzji oraz na cele charytatywne. 

Panie z KGW w Kościelisku współpracują też z redakcjami wielu gazet, gdzie pojawiają się ich przepisy i porady. 

KGW może pochwalić się również nagraniem teledysku wspólnie z Barbarą Giewont oraz Grzegorzem Turnauem. 

Moje dziewczyny z koła pokazały się rewelacyjnie. Wspominamy to do dziś – było -20 st. C mrozu, a strażacy lali po nich wodą, poświęcenie niesamowite – wspomina z uśmiechem Pani Ewa. 

Po ciężkiej pracy, jest też chwila na relaks. Panie z Kościeliska najlepiej odpoczywają aktywnie, czyli w podróży.

Nasze koło dużo podróżuje. Ciężko pracujemy i zawsze chcę, żeby moje Panie miały też możliwość odpoczynku, zwiedzania świata. One na to zasługują. Byłyśmy już m.in. w Szwecji, Gruzji, Armenii, USA, Czechach, Słowacji, czy Rumunii.  Jesienią wybieramy się do Ziemi Świętej. Odkładamy pieniążki przez cały rok i później możemy zwiedzić ciekawe miejsca – dodaje przewodnicząca koła.

A jakie plany na przyszłość?

W planach mamy organizację warsztatów dla młodzieży szkolnej z gotowania starych potraw -tradycyjnych, jakie dawniej się na Podhalu gotowało. Jak już będziemy miały swoje miejsce i kuchnię, to na pewno to zrealizujemy. Mamy głowy pełne pomysłów i na pewno jeszcze wiele wymyślimy. Dziś już ciężko zliczyć wszystkie nasze działania i aktywności – podsumowuje Pani Ewa.

Chcecie być na bieżąco z działalnością KGW w Kościelisku? Koniecznie zaglądajcie na ich Facebooka - tam się dużo dzieje! 


Jedno jest pewne, to nie jest zwykłe koło gospodyń – to kobieca siła, przyjaźń i cudowne chwile spędzone razem! Drogie Panie gratulujemy i życzymy Wam niekończących się pokładów energii. Bo to, co robicie jest nieocenione. Jesteście najpiękniejszą wizytówką swojego regionu. 

Zapraszamy do obejrzenia rewelacyjnych zdjęć z działalności KGW w galerii poniżej.

 • Nagroda Wójta 2019
  Nagroda Wójta 2019
 • Udział w Familiadzie
  Udział w Familiadzie
 • Udział w "Pytaniu na śniadanie"
  Udział w "Pytaniu na śniadanie"
 • Warsztaty z przyprawiania strzępków
  Warsztaty z przyprawiania strzępków
 • Wyjazd do Gruzji
  Wyjazd do Gruzji
 • Wizyta w Pradze
  Wizyta w Pradze

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO