KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Ponad 21 tys. ha państwowej ziemi użytkowanych bezprawnie

Opublikowano 07.08.2019 r.
Koniec z bezumownym użytkowaniem z państwowej ziemi. Rząd bierze się za rolników-piratów i zmienia prawo. Żeby użytkować państwowe grunty, trzeba będzie mieć podstawę prawną do takiej działalności. W innym wypadku należy się liczyć z karą.

Mowa o nielegalnym użytkowaniu nie tylko gruntów ornych, ale także innych terenów należących chociażby do Lasów Państwowych, samorządów gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich, a także parków narodowych. W każdym z tych przypadków podstawą jakiejkolwiek działalności na tych terenach ma być umowa. Bez tego trzeba się liczyć z konsekwencjami, w tym także z prawnymi.

Według informacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, rolnicy-piraci nielegalnie użytkują ponad 21 tysięcy hektarów gruntów. Głównie są to osoby, którym skończyła się umowa dzierżawy i które nie chcą zejść z pola.

Choć dopłat bezpośrednich do tak zajmowanych pól nie można już otrzymać, to tym rolnikom nadal opłaca się nielegalnie uprawiać ziemię, a KOWR w sądzie próbuje odzyskiwać grunty. W połowie czerwca podwyższono kary za bezumowne korzystanie z państwowych gruntów. Rolnik łamiący prawo będzie musiał zapłacić trzydziestokrotność wysokości czynszu dzierżawnego.

Najwięcej gruntów zajmowanych nielegalnie jest na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce, w województwie zachodnio-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO