Max Calc - szybka i bezpieczna regulacja odczynu pH gleby

Wapnowanie gleb
Wapnowanie gleby polega na stosowaniu nawozów wapniowych w celu jej odkwaszenia oraz poprawienia właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Co ważne, w Polsce około połowa gleb użytkowanych rolniczo ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny. Niestety, na takich glebach fosfor, będący jednym z makroelementów wpływających na odpowiedni wzrost, pozostaje w postaciach trudno przyswajalnych dla roślin. Niezbędne okazuje się wtedy wykonanie zabiegu wapnowania.
Odczyn pH gleby wpływa na:
- dostępność makro- i mikroelementów do roślin
- zdrowotność
- aktywność mikrobiologiczną
- wielkość systemu korzeniowego
- PLONY
Wartość pH jest oceną kwasowości, bądź zasadowości gleby:
- od 0 do 6,5 gleba jest właściwa dla środowiska kwaśnego
- od 6,5 do 7,5 gleba ma odczyn neutralny
- od 7,5 do 14 gleba jest zasadowa
W jaki sposób dochodzi do zakwaszenia gleb?
Sprawcą zakwaszenia gleb jest dwutlenek węgla CO2, który powstaje w wyniku rozkładu, np. słomy, resztek pożniwnych, obornika czy gnojowicy. Poza tym zakwaszeniu sprzyja proces oddychania korzeni oraz utlenianie się nawozów zawierających azot amonowy NH4. Dwutlenek węgla łącząc się z wodą tworzy w glebie kwas węglowy H2CO3, który rozpadając się wydziela kwaśne kationy wodoru H+. Jeśli nadmiar tych kationów nie zostanie zobojętniony przez hydrat wapnia Ca(OH2) lub inne formy wapniowe, wówczas występuje naturalne zakwaszenie gleb.
Badanie pH gleby
Przed podjęciem decyzji o zabiegu wapnowania, musimy znać rzeczywiste pH gleby. W zależności od jego poziomu, będziemy w stanie ustalić konieczność zabiegu oraz optymalne dawki. Próbki do badań można pobierać samodzielnie i dostarczyć je następnie do stacji Chemiczno-Rolniczej. Dzięki temu badaniu zyskujemy pewność, jakiej ilości wapna potrzebujemy do przywrócenia glebie optymalnego odczynu.
Max Calc – pH regulator organiczno-mineralny z aktywnym hydratem wapnia
Hydrat wapnia po rozpuszczeniu w wodzie rozkłada się na wapń Ca+ (potrzebny do wzrostu komórek roślin) oraz aniony wodorotlenku 20H-, które łącząc się z kationami wodoru H+ ODKWASZAJĄ GLEBĘ.
W tym miejscu czas zaprezentować Max Calc - przełomowy i inteligentny pH regulator, który odkwasza glebę i jednocześnie ją użyźnia oraz odżywia. Co ważne, możemy stosować go zarówno wiosną, latem i jesienią - doglebowo, jak i pogłównie (w sadach, łąkach, uprawach ozimych i jarych). Doskonale sprawdzi się również na użytkach zielonych, na trawnikach, w ogródkach i warzywnikach. Rolnicy uprawiający kukurydzę i buraka cukrowego najczęściej stosują Max Calc na pola przedsiewnie wiosną, przed uprawą agregatem lub po wschodach, co przynosi rewelacyjne rezultaty i ma duże uzasadnienie na stanowiskach o zbyt niskim pH. Dzięki stosowaniu Max Calc rośliny zyskują lepszy dostęp do azotu, fosforu, potasu, wapnia, magnezu oraz siarki. Dzięki temu możemy osiągnąć najlepsze jakościowo i wysokie plony! Ten nowoczesny pH regulator działa natychmiast po zastosowaniu i podnosi odczyn gleby w ciągu 60 dni od wysiewu. Pamiętajmy, że dawkowanie zawsze jest uzależniona od odczynu pH gleby, wymagań roślin uprawnych oraz indywidualnego programu nawożenia.
Max Calc to skuteczne rozwiązanie dla zakwaszonych, lekkich i średnich gleb, nabytych gruntów i dzierżaw, których wartość pH dość często oscyluje w granicach 4,0-4,5, jak i również dla gleb lekko kwaśnych. Produkt zapewnia bezpieczne i szybkie wyregulowanie ich odczynu.
Ogromną zaletą pH REGULATORA Max Calc jest również zawartość substancji organicznej. Waśnie dzięki niej Max Calc użyźnia glebę, zwiększa potencjał bardzo cennej próchnicy, co w konsekwencji poprawia właściwości sorpcyjne gleb.
Artykuł sponsorowany