KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Mniejsze prognozy zbioru tytoniu

Opublikowano 11.08.2019 r.
Średnio o 10 do 15 % mniejsze zbiory tytoniu prognozują plantatorzy. Głównie ze względu na suszę. Jest też dobra informacja – z tego samego powodu – mniej jest chorób w uprawach.

 

 

Zbiory tytoniu w niektórych gospodarstwach rozpoczęły się trochę wcześniej, ale większość plantatorów zaczęła zbierać liście w tym tygodniu. Ze względu na suszę na tytoniu bardzo szybko pojawiły się kwiaty, a liście nie rozwinęły się do pełnych rozmiarów. Są często małe i krótkie.

Natomiast ceny w umowach kontraktacyjnych są porównywalne do tych z ubiegłego roku. Za pierwszą klasę odmiany Virginia plantatorzy dostaną w skupie średnio 15 złotych za kilogram, ale już za ostatnią, piątą klasę, jedynie 2 złote. Odmiany Burley jest w tym roku bardzo mało, ale jakość jest niezła. Kilogram tytoniowych liści pierwszej klasy kosztuje 9-10 złotych.

Ci rolnicy, którzy zaczęli zbiory wcześniej zakończą je jeszcze w sierpniu, a ci którzy rozpoczęli pracę teraz będą zbierać tytoń do końca września. 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO