KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Pytanie o wapnowanie. Faktura z transportem czy bez?

Opublikowano 14.08.2019 r.
Czy rolnicy składający wnioski o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb z załączonymi fakturami zawierającymi w cenie nawóz wapniowy łącznie z transportem otrzymają dotację w łącznej wysokości? Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych prosi Ministerstwo o wyjaśnienia.

Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie cieszy się dużym zainteresowaniem rolników. Od 1 sierpnia rolnicy mogą się już ubiegać o dopłaty do zakupu preparatów odkwaszających. Kwestią sporną, jak się okazuje, są faktury, które oprócz środka zawierają koszty transportu.

Obecnie rolnicy kupują wapno nawozowe od producentów i dystrybutorów w cenie obejmującej 8 % stawki podatku VAT. W cenę wliczony jest transport nawozu do gospodarstwa. Taki sposób postępowania potwierdziła Krajowa Informacja Skarbowa stwierdzając, że „w przypadku, gdy podatnik dokonuje dostawy towaru, której elementem (kosztem dodatkowym) jest usługa transportu, która to usługa nie jest przedmiotem oddzielnej transakcji, to koszt tej usługi wlicza się do podstawy opodatkowania dostawy. Całość transakcji podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla towaru – podaje KRiR.

Jak informują izby rolnicze, niektóre stacje chemiczne żądają od rolników przedstawienia faktur, na których koszt transportu jest wyodrębniony. Stacje chemiczne argumentują to tym, że koszt transportu powinien być zapłacony przez rolnika, a kosztem kwalifikowanym programu jest koszt wapna nawozowego.

Konsekwencją takiego podejścia jest, konieczność płacenia wyższej stawki VAT, którego rolnicy nie będący „watowcami” nie będą mogli odzyskać i utrudnienie w rozliczaniu, co zniechęci mniejszych rolników do korzystania z programu – twierdzi izba.

W związku z powyższą sytuacją zarząd zwrócił się do resortu rolnictwa o wyjaśnienia dotyczące szczegółowych zasad programu. Czekamy zatem na wyjaśnienia ministerstwa. Przedstawimy je, gdy tylko zostaną opublikowane przez MRiRW.

 

Źródło: KRiR

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO