KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
2019-08-15

Rośnie popyt i ceny jaj w Unii Europejskiej

Rośnie popyt na jaja spożywcze w krajach Unii Europejskiej m.in. w Holandii i Niemczech. Popyt zaczyna wywierać coraz większą presję na podwyżki cen. Odczuwalne jest to także w naszym kraju. Od kilku tygodni obserwowaliśmy wzrost cen hurtowych jaj.

 

Holendrzy spodziewają się w nadchodzących tygodniach dalszych wzrostów cen jaj.

Podaje się dwa kluczowe czynniki wspierające. Po pierwsze, duże zapotrzebowanie na jaja ze strony zakładów przetwórstwa, które mają niskie zapasy surowca. Z drugiej strony, kończą się wakacje, co pobudzi konsumpcję i sprzedaż do sieci detalicznych.

Holendrzy odczuwają też większe wzięcie  eksportowe ze strony niemieckich kontrahentów. Holendrzy, obok Polski są największymi eksporterami jaj  do Niemiec.

W Niemczech jaja wydają się być bardziej popularne niż kiedykolwiek. Jak na nietypowy dla handlu jajami okres letni, popyt jest wyjątkowo dobry. Specjaliści niemieckiego rynku twierdzą, że jest tak wysoki  jak nigdy wcześniej w lecie. W efekcie notowania cen jaj w Niemczech są coraz wyższe. Popyt na „duże jaja” przewyższa ich podaż.

Na rynku niemieckim  praktycznie brakuje  jaj klasy wagowej XL. Prognozuje się, że w krótkim terminie w dalszym ciągu poszukiwane będą także  jaja klasy L. Zazwyczaj ceny jaj latem są stosunkowo niskie i  przemysł wykorzystuje  ten fakt do towarowania się pod produkcję przetworów w sezonie jesienno – zimowym. 

Od września jaja drożeją i przetwórstwo nie jest już tak chętne  do robienia dużych zakupów.  W tym roku mamy odmienną sytuację. Ceny jaj rosną od kilku tygodni. Na spadek cen nie ma co liczyć, a raczej istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że bliżej września ceny jaj znów skoczą w górę. W efekcie, przemysł stoi przed perspektywą zakupu jeszcze droższego surowca. Można spekulować, że nie ryzykując,  przetwórstwo  skupi się na towarowaniu właśnie teraz. Wspierając dalsze wzrosty cen w następnych tygodniach.  Podobne zachowania rynku możemy obserwować  na polskim rynku.

Źródło: KIPDiP

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • ODR Bratoszewice
  • KOWR
  • WDR
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie