KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
2019-08-15

Misecznik na Słowacji. Czy szkodnik będzie też w Polsce?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała, że na Słowacji stwierdzono obecność szkodnika Ceroplastes japonicus - misecznika. Wykrycie szkodnika na Słowacji wskazuje na możliwość jego pojawienia się w Polsce. W Unii Europejskiej szkodnik ten podlega obowiązkowi zwalczania.

Ceroplastes japonicus jest misecznikiem (Hemiptera:Coccidae), który w krajach Unii Europejskiej podlega obowiązkowi zwalczania. Gatunek ten jest polifagiem rozwijającym się na ponad 120 gatunkach zdrewniałych roślin liściastych, owocowych i ozdobnych. Do preferowanych przez szkodnika gatunków żywicielskich zaliczany jest wawrzyn szlachetny  (Laurus nobilis), hurma wschodnia (Diospyros kaki), herbata chińska (Camellia sinensis) i morwa (Morus spp) – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Miseczniki spotyka się na gałęziach i liściach żywicieli. Duże szkody wywołuje na drzewach owocowych, wliczając w to cytrusy, gdzie obniża plon i jakość owoców.

Na wytwarzanej przez owady rosie miodowej rozwijają się tzw. grzyby czernidłowe, które przyczyniają się do dalszego uszkadzania roślin – podaje PIORIN.

 

Gatunek podchodzi z Dalekiego Wschodu. Notowany jest w Chinach, Japonii i Korei, a jego występowanie stwierdzono w kilku krajach europejskich. W największym nasileniu szkodnik ten występuje we Włoszech. Ponadto obecność tego gatunku została stwierdzona m.in. we Francji, Chorwacji czy na Węgrzech.

Występowanie szkodnika stwierdzono także na Słowacji.

Szkodnik wystąpił w szklarni centrum ogrodniczego na roślinach ostrokrzewu (Ilex spp.). Osobniki owada były martwe, gdyż pracownicy centrum wykonali oprysk z zastosowaniem insektycydów – informuje instytut.

Wykrycie tego szkodnika tuż za nasza południową granicą wskazuje, że może pojawić się w naszym kraju. Szczególnie prawdopodobne wydaje się jego pojawienie na krzewach ozdobnych pod osłonami, wliczając w to rośliny oferowane na sprzedaż w centrach ogrodniczych. Przezimowanie tego szkodnika na roślinach uprawianych w naszym kraju na otwartym gruncie wydaje się jednak niemożliwe. To gatunek ciepłolubny. Rozwój szkodnika ustaje w temperaturze poniżej 12 stopni Celsjusza.

 

Źródło: PIORIN

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • WDR
  • ODR Bratoszewice
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • KOWR