„Wieprz Polski” ma promować tradycyjną wieprzowinę
Województwo kujawsko-pomorskie chce promować się nie tylko gęsiną, ale również wieprzowiną. Symbolem jakości i smaku mają być rasy rodzime - w tym świnia puławska i złotnicka. Mięso pochodzić ma od lokalnych hodowców, a producenci mają nie stosować konserwantów i sztucznych dodatków.
By promować wieprzowinę realizowany jest projekt „Od pola do stołu – kujawsko-pomorska wieprzowina. Tucz bez GMO”. Producenci wieprzowiny idą jednak krok dalej. Na spotkaniu w Minikowie założyli organizację Wieprz Polski, która ma pomóc w promowaniu produktów tradycyjnych najwyższej jakości.
Na spotkaniu w Minikowie pojawili się nie tylko rolnicy, hodowcy czy wytwórcy wieprzowiny z regionu, ale również z innych części kraju – Wielkopolski czy Dolnego Śląska. Wieprz Polski ma stać się nie tylko znakiem jakości, ale również oznaczać ścisłą współpracę zakładów z wytwórcami i hodowcami.
Powołanie organizacji ma pomóc w staraniach o europejski certyfikat jakości. Receptury certyfikowanych wędlin częściowo unowocześnione mają nawiązywać do standardów polskich z lat 60 i 70.
Wieprzowina najwyższej jakości ma być alternatywą nie tylko dla klientów, ale również szansą rozwoju małych i średnich hodowców.
Prezesem stowarzyszenia Wieprz Polski został hodowca rasy puławskiej - Sławomir Homeja, a wiceprezesami Tomasz Parzybut oraz Piotr Kosowski – hodowca i właściciel zakładu Dolina Noteci.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|