Już od jutra XXVI Krajowe Dni Ziemniaka w Nidzicy
Tegoroczne Krajowe Dni Ziemniaka organizuje Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin we współpracy z Centralą Nasienną Nidzica oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Krajowe Dni Ziemniaka to impreza o charakterze wystawowo-konferencyjnym mająca na celu integrację polskiej branży ziemniaczanej. Na odwiedzających będzie czekało ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy.
W tym roku impreza została zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, a rolę współorganizatora powierzono jednemu z największych w Polsce producentów ziemniaka sadzeniaka CN Nidzica.
Co ważne, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod kierownictwem ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego po raz pierwszy w historii Krajowych Dni Ziemniaka objęło rolę jego współorganizatora. Wiąże się to ściśle z aktywną polityką ministra J.K. Ardanowskiego, mającą na celu podniesienie rangi polskiego rolnictwa, jak również poszerzenia możliwości współpracy z rynkami zagranicznymi dla polskich producentów rolnych oraz krajowego przemysłu rolno-spożywczego. Wsparcie XXVI Krajowych Dni Ziemniaka jako jednej z ważniejszych imprez specjalistycznych w Europie wpisuje się również w rządowy PLAN DLA WSI oraz PROGRAM DLA POLSKIEGO ZIEMNIAKA. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w roli współorganizatora daje gwarancję uzyskania wysokiej rangi wydarzenia, wsparcia merytorycznego i medialnego. Nieocenione jest również wsparcie wszystkich osób i jednostek podległych ministerstwu, jakie zostały zaangażowane w projekt. Wszystkie elementy składają się na wynik końcowy, jakim ma być międzynarodowa i krajowa promocja polskiego rolnictwa, w tym polskiej branży ziemniaczanej. Polska jako drugi w Europie i dziewiąty na świecie producent ziemniaka ma się czym pochwalić, a wsparcie administracji rządowej umożliwia dokonanie tego w sposób profesjonalny z zachowaniem wysokich standardów jakościowych i merytorycznych organizowanej wystawy i konferencji naukowo technicznej.
Tegoroczna edycja organizowana w Nidzicy, jak również dwie poprzednie organizowane odpowiednio w 2017 roku w Kalinowej (powiat Sieradzki, woj. Łódzkie) i 2018 roku w Boninie (powiat Koszaliński, woj. Zachodnio-pomorskie) mają na celu wprowadzeniu Polski do cyklicznej imprezy o światowym prestiżu jaką jest wystawa POTATO EUROPE. W tej chwili organizowana jest ona cyklicznie w czterech krajach to jest: Niemcy, Francja, Belgia, Holandia. Ambicją Polskiej Federacji Ziemniaka i innych uczestników branży jest wprowadzenie Polski jako piątego kraju – organizatora POTATO EUROPE, co potwierdzić ma również powrót Polski do światowej i europejskiej czołówki producentów ziemniaka. Niezbędne jest zatem przygotowanie imprezy z rozmachem oraz podniesienie jej rangi poprzez obecność przedstawicieli władz, parlamentarzystów, nauki i samorządów rolniczych oraz znamienitych gości z kraju i zagranicy. Niezbędne jest również dokonanie odpowiedniej oprawy w postaci lokalizacji zarówno wystawy jak również i wydarzeń towarzyszących oraz doboru odpowiedniej jakości oprawy z zakresu kultury i sztuki. Tym samym poniżej zostaną przedstawione wstępne koncepcje co do planu wystawy i imprez towarzyszących oraz założeń organizacyjnych.
Źródło: www.krajowedniziemniaka-ihar.pl
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|