KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Aronia - czy ta uprawa się opłaca?

Opublikowano 26.08.2019 r.
Tylko dwa udane sezony w ciągu ostatnich piętnastu lat. Jest jednak szansa na dobre podsumowanie tego roku. Uprawa aronii znów zaczęła się opłacać. Pytanie tylko, na jak długo?

Polska rządzi na światowym rynku aronii. Jesteśmy największym producentem i eksporterem półproduktów na świecie. Krajowy potencjał wynosi 70% globalnej produkcji. Powierzchnia upraw sięga około 4000 hektarów, a roczne zbiory wynoszą średnio 50000 ton. Rośliny mają małe wymagania, a dają wysokie plony.

Jakie ceny za owoce dostają plantatorzy?

W zakładach przetwórczych właśnie zaczyna się skup. Firmy płacą od 1,30 zł za kilogram na Lubelszczyźnie do 1,35 zł na Podkarpaciu. W punktach skupu stawki sięgnęły już 1,10 zł za kilogram. To o ponad 20 groszy więcej niż w ubiegłym tygodniu.

Jak mówią eksperci, popyt na aronię rośnie, bo podaż pozostałych owoców jest niewystarczająca. Swoje robi też moda na zdrowe produkty. Aronia jest niezastąpiona. Co ciekawe - zawartość witamin w jednym kilogramie aronii odpowiada 25 kilogramom cytryn.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO