Bilans wodny w górę, susza w 11 województwach
W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski - czytamy w dziesiątym raporcie, który przygotował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach.
Sytuacja jest jednak lepsza w porównaniu z poprzednimi raportami.
Susza rolnicza notowana jest w jedenastu województwach – lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, dolnośląskim, mazowieckim, lubelski, pomorskim i śląskim.
Oznacza to, że suszy nie ma w województwie małopolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
Poprawił się bilans wodny. Choć wciąż średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna i wyniosła -106 mm, to w obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 28 mm w stosunku do poprzedniego okresu.
Największy deficyt wody w okresie od 20 czerwca do 21 sierpnia wciąż notowany jest na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie wartości KBW na tym terenie osiągają od -190 do -209 mm. Duży deficyt wody notowany jest na obszarze województwa wielkopolskiego, łódzkiego i zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.
Susza odnotowana została w dziewięciu monitorowanych uprawach - kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, buraka cukrowego.
Największe zagrożenie suszą rolniczą w dalszym ciągu odnotowujemy w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Z danych IUNG wynika, że zarejestrowano ją w 905 gminac (36,54 proc. gmin) oraz w uprawach kukurydzy na ziarno, gdzie susza wystąpiła w 840 gminach (33,91 proc. gmin).
Źródło: IUNG
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|