Poniosłeś straty związane z ASF lub klęskami żywiołowymi? Złóż wniosek!
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 27 sierpnia do 31 grudnia przyjmuje wnioski na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof". Sprawdź, kto może dostać wsparcie i na jakich zasadach.
Kto może dostać wsparcie?
O przyznanie wsparcia mogą starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.
Przyznanie wsparcia jest od uzależnione powstania szkód, jeżeli miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku o przyznanie pomocy.
Ponadto o pomoc wnioskować mogą rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF, jeśli w dniu wydania decyzji, świnie, których dotyczyła decyzja stanowiły co najmniej 30% trzody w posiadaniu rolnika.
Kwota wsparcia
Na jakie wsparcie może liczyć rolnik? Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" wynosi do 300 tys. zł. i nie moze przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych.
Kwota wsparcia będzie ustalana na podstawie wartości szkód w składniku gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek bądź na podstawie protokołu szacowania wartości zwierząt z uwzględnieniem wskazanego wcześniej limitu pomocy na gospodarstwo i beneficjenta.
Pomoc będzie przyznawana według kolejności wpływu do Agencji wniosku o przyznanie pomocy, zawierającego dane niezbędne do przyznania pomocy oraz wymagane załączniki.
Gdzie złożyć wniosek?
Wnioski można składać w odziałach regionalnych ARiMR, bądź za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub wysłać je do właściwego oddziału regionalnego rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej.
Dokumenty aplikacyjne znajdziesz TUTAJ
Źródło: ARiMR
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|