KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
26 sierpnia 2019

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla rolników

Współczesne gospodarstwa rolne w dużej mierze bazują na automatyzacji. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala do minimum ograniczyć wysiłek ludzki i zwiększyć efektywność. Innowacyjne rozwiązania to nierzadko także ukłon w stronę ekologii i większe oszczędności. Ponadto, doskonale wpisują się w propagowaną przez Unię Europejską filozofię modernistycznego i ekologicznego rolnictwa. Właśnie dlatego rolnicy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii, szczególnie zaś w panele fotowoltaiczne. Jakie korzyści im to przynosi i czy fotowoltaika rzeczywiście jest opłacalna dla sektora rolniczego? 

 

Fotowoltaika dla rolnictwa - zalety

Odpowiedź na pytanie, czy fotowoltaika jest opłacalna dla sektora rolniczego, warto zacząć od wymiany zalet takiej inwestycji. Maszyny rolnicze potrzebują mnóstwo energii do wydajnego funkcjonowania, co bez wątpienia przekłada się na wysokie koszty prądu. Już samo oświetlenie budynków gospodarczych może okazać się niemałym wydatkiem, zważywszy na ich ogromny metraż. W związku z tym, że instalacja fotowoltaiczna pozyskuje energię z promieni słonecznych, jest to świetny sposób na uniezależnienie się od zakładu energetycznego, a w tym samym zmieniających się cen energii. Własna elektrownia to zatem doskonały sposób na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

Branża rolnicza charakteryzuje się wykorzystaniem energii elektrycznej w nieregularnych odcinkach czasowych zarówno w skali doby jak i roku. Często więc energia wyprodukowana przez naszą instalację fotowoltaiczną nie zostanie przez nas od razu wykorzystana. Jednak nie musimy obawiać się, że pójdzie ona na straty. Rolnicy mogą skorzystać bowiem z systemu opustów kierowanego do prosumentów. Polega on na oddaniu nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, a następnie jej odbiór w stosunku 0,8:1 dla instalacji do 10 kW lub 0,7:1 dla instalacji, których moc nie przekracza 40 kW. Oznacza to, że za każdą 1 kWh oddaną do sieci możemy odebrać 0,8 kWh (lub 0,7 kWh) w sytuacji naszego zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Warto tu jednocześnie zaznaczyć, że systemem opustów objęte są tylko gospodarstwa rolnicze, które produkują prąd na własne potrzeby oraz których łączna moc instalacji nie przekracza 40kW.

Jednak nie oznacza to, że rolnicy posiadający elektrownie o większej mocy pozostają stratni. Jeśli nie spełniamy powyższych warunków możemy skorzystać z innego rozwiązania w postaci systemu rozliczeń, zgodnie z którym za nadwyżki energii wprowadzonej do sieci przysługuje nam wynagrodzenie w wysokość średniej ceny energii z rynku hurtowego z poprzedniego kwartału.

Od niedawna istnieje możliwość pozyskania różnego rodzaju dofinansowań na budowę instalacji, przez co inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna. Dotacje i prowadzone programy finansowania często uzależnione są od województwa, dlatego informacji należy szukać w lokalnych centrach informacyjnych.

Z jakich ulg na fotowoltaikę mogą skorzystać rolnicy?

Szacowany okres zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynosi około 15-20 lat. Ten czas można jednak znacznie skrócić, chociażby poprzez skorzystanie z ulg podatkowych. Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą i będący płatnikami VAT mogą odliczyć cały podatek z tytułu montażu fotowoltaiki. W praktyce oznacza to więc, że instalacja fotowoltaiczna będzie dla nich o 23% tańsza. To jednak nie wszystko, gdyż rolnicy mogą również odliczyć 25% wartości instalacji od podatku rolnego uiszczanego do swojej gminy. Ulgę rozliczać można przez 15 lat od należnego podatku, a w przypadku jej niewykorzystania, przechodzi ona na spadkobierców podatnika.

Także z myślą o rolnikach powstały preferencyjne nisko oprocentowane kredyty na działania proekologiczne. Preferencyjna pożyczka jest oferowana m.in. w ramach rządowego programu "Czyste Powietrze”, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. Korzystając z pożyczki oferowanej w ramach programu gospodarstwo rolne może sfinansować do 100 proc. kosztów poniesionych na montaż instalacji, przy czym koszt ten nie powinien przekraczać 6 tysięcy złotych za każdy zainstalowany 1 kWp. Równocześnie okres na jaki udzielana jest pożyczka nie może być dłuższy niż 180 miesięcy.

Instalacja fotowoltaiczna dla gospodarstw rolnych - czy warto?

Gospodarstwa rolne potrzebują dużych zasobów energii, dlatego inwestycja w fotowoltaikę okaże się dobrym rozwiązaniem, przekładającym się na niższe rachunki. Możliwość skorzystania z ulg bądź pożyczki na korzystnych warunkach sprawia, że fotowoltaika okazuje się niezwykle opłacalna. Inwestycja zwraca się stosunkowo szybko, dzięki czemu nawet po kilku latach rolnicy mogą korzystać z darmowej energii.

kontakt1.jpg

Redakcja KalendarzRolnikow.pl
artykuł opracowany przy współpracy z www.innogy.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione