"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich w Łuzkach
Koło w Łuzkach tworzy dziesięć pań i jeden pan. Jesteśmy otwartą grupą i czekamy na nowe osoby, które chciałyby z nami współtworzyć KGW oraz działać na rzecz lokalnej społeczności – mówi Pani Justyna Trębicka, przewodnicząca KGW Łuzki.
Od 5 lat wzajemnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, inspirujemy do działania dla dobra mieszkańców wsi. W ten sposób kreujemy pozytywny wizerunek całej lokalnej wspólnoty, zyskując coraz większe grono sympatyków – opowiadają o swojej działalności członkinie koła. - Nasze spotkania odbywają się w remizie strażackiej. Ich częstotliwość uzależniona jest od potrzeb, od tego nad czym aktualnie pracujemy. Ale zawsze przynajmniej raz w miesiącu takie spotkanie się odbywa.
KGW w Łuzkach skorzystało także z nowej możliwości rozwoju i wsparcia od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wsparcie finansowe, jakie uzyskałyśmy po rejestracji koła w ARiMR przeznaczyłyśmy na najpotrzebniejsze rzeczy, typu wyposażenie kuchni, dzięki którym możemy prowadzić naszą działalność. Taka pomoc była bardzo potrzebna, bo do tej pory koła nie miały skąd pozyskiwać takich funduszy – mówi przewodnicząca KGW.
Koło działa bardzo aktywnie, pokazuje to wielość podejmowanych przez nie inicjatyw.
W okresie swojej działalności nasze KGW zorganizowało cykl warsztatów rękodzielniczych, warsztaty zagospodarowania terenu, kursy kulinarne – wymieniają gospodynie z Łuzek. Poza tym zawsze chętnie bierzemy udział w dożynkach wojewódzkich, powiatowych oraz innych imprezach.
Koło może pochwalić się również wygraną w Mazowieckiej „Bitwie Regionów” - to ogólnopolski konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KGW z Łuzek zachwyciło wówczas jury wyjątkowym daniem, jakim był "Dziki bigos z dziczyzną i czerwoną porzeczką" podawany w chlebie. Dzięki temu Panie z Łuzek pojadą we wrześniu na finał Bitwy Regionów do Poznania, jako reprezentantki województwa mazowieckiego.
Warto dodać, że KGW zdobyło także II miejsce w konkursie "Koła Gospodyń Wiejskich - wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie", zorganizowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego wraz z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich. Konkurs odbywał się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Przyjaźnimy się, pomagamy sobie wzajemnie i dbamy o to, by w Łuzkach kwitło społeczno-kulturalne życie. Koło jest dla każdej z nas miłą odskocznią od codziennej pracy w domu – opowiadają gospodynie.
Panie regularnie od 5 lat organizują dla mieszkańców swojej wsi zabawy sylwestrowe, ostatkowe, festyny z okazji Dnia Dziecka, spotkania z okazji Dnia Kobiet, czy pikniki, kuligi oraz wyjazdy na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
Działalność w Kole jest dla nas pasją i sposobem na ciekawe i pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Ważne jest dla nas wzbogacanie dorobku kulturalnego i podtrzymywanie wiejskich, ludowych obyczajów i obrzędów po to, by przekazać je następnym pokoleniom – podsumowuje Pani Justyna, przewodnicząca KGW.
Teraz czas na słodką niespodziankę od Gospodyń z Łuzek – przepis na ich popisowe danie, czyli bezę.
„Beza z owocami”
Składniki:
- 6 białek
- 30 dag cukru
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka octu
- Śmietana 30%
- Serek mascarpone
- Owoce
Sposób przygotowania:
Białka ubić na sztywno. Gdy białka będą ubite, należy dodawać po trochu cukier dalej ubijając. Po ubiciu z cukrem należy dodać mąkę i wymieszać łyżką. Na koniec dodać ocet. Piec w temp. 180 stopni C przez 5 min, następnie zmniejszyć temperaturę do 150 stopni i piec przez 1,5 h. Po upieczeniu bezy należy poczekać aż wystygnie, w międzyczasie ubić śmietanę i dodać serek.
Gotową masę wykładamy na bezę i dekorujemy owocami. Ten smak zachwyci każde podniebienie ;-)
Nie pozostaje nic innego jak życzyć KGW w Łuzkach realzacji wszystkich celów oraz nowych twórczych pomysłów!
Fot. archiwum KGW Łuzki