Zmiany w obrocie paliwem opałowym - sprawdź koniecznie!
Użytkownicy oleju opałowego, a wśród nich wielu rolników, muszą przygotować się na zmiany. Państwo wprowadza większy nadzór nad obrotem paliw opałowych. Wymusza to znowelizowana w lipcu ustawa o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw.
Konieczna będzie rejestracja w państowym systemie.
Osoba fizyczna albo podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej i ogrzewa swój dom albo budynek, lub korzysta z nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym, od 1 września 2019 r. do potwierdzania przeznaczenia tych paliw będzie wykorzystywać elektroniczny system SENT, zamiast składania sprzedawcy papierowych oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych olejów opałowych do celów grzewczych. W tym celu konieczne będzie zarejestrowanie się – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.
Rejestracji dokonać można na trzy sposoby:
- w urzędzie skarbowym;
- przez złożenie zgłoszenia AKC-RU w urzędzie skarbowym – jeżeli podmiot nie może dokonać rejestracji korzystając z formularzy elektronicznych;
- na Portalu PUESC lub na Portalu Podatkowym- przesyłając zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU. Uwaga: usługa rejestracji na Portalu Podatkowym dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będzie dostępna po 1 września 2019 r.,
Konieczność rejestracji dotykać będzie także podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Ta sama zasada dotyczyć będzie podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą i ogrzewa swój budynek, halę produkcyjną, suszy produkty rolne lub korzysta z nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym. Również przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na sprzedaż olejów opałowych na nowych zasadach będą musieli zarejestrować się i uzyskać status tzw. pośredniczącego podmiotu olejowego. Sprzedaż oleju opałowego do celów opałowych z zastosowaniem dotychczasowej stawki akcyzy będzie dopuszczalna wyłącznie na rzecz innych pośredniczących podmiotów olejowych lub na rzecz osób i podmiotów zużywających ten olej, które zarejestrują posiadane urządzenia grzewcze (piece) we właściwym w zakresie akcyzy, urzędzie skarbowym i uzyskają status tzw. zużywającego podmiotu olejowego - czytamy w komunikacie KAS.
Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 września 2019, ale z pełną mocą obowiązywać będą z początkiem kwietnia 2020 r. Do 31 marca 2020 roku możliwe będzie stosowanie dotychczasowych regulacji.
Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|