KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Ruszają zbiory chmielu - co z jakością szyszek?

Opublikowano 01.09.2019 r.
Ruszają zbiory chmielu. Pierwsze próby świadczą jednak o zbyt małej zawartości alfakwasów, a to między innymi od ich poziomu zależą ceny skupu.

Te pędy chmielu, które były przycinane jesienią wydały szyszki już gotowe do zbioru, na te przycinane wiosną trzeba jeszcze poczekać. Jak zwykle, najpierw będą zbierane odmiany aromatyczne, a potem goryczkowe. Plantatorzy zaczną od chmielu lubelskiego, potem będzie marynka, sybilla i inne, a w połowie września odmiany magnum i magnat.

W tym roku szyszek jest bardzo dużo, ale są wyjątkowo drobne i nie mają wystarczającej ilości alfakwasów istotnych przy wycenie surowca. Jest jednak szansa, że to się zmieni. Zarówno dni jak i noce są wyjątkowo ciepłe.

Za odmiany aromatyczne plantatorzy mogą dostać w tym sezonie od 20 do 24 złotych za kilogram, za odmiany goryczkowe nieco mniej – 18-20 złotych/kilogram.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO