Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie oraz Krajowa Wystawa Rolnicza - relacja
W tym roku Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za plony odbyło się pod hasłem „Do Maryi Niewiasty Eucharystii".
Warto wspomnieć, że gospodarze z wieńcami dożynkowymi przybywają do Częstochowy już od 38 lat. Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 r. Od tego czasu, rolnicy każdego roku, w pierwszy weekend września, pielgrzymują na Jasną Górę, aby przez ręce Maryi podziękować Bogu za plony i prosić o łaski oraz urodzaj na kolejny rok.
Przed rozpoczęciem Eucharystii głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda:
Jestem tutaj nie tylko po to, żeby podziękować za rok, by podziękować za plony, jestem też, by w imieniu całego narodu, całego społeczeństwa podziękować państwu, polskim rolnikom za wasz trud, za waszą ciężką pracę na roli i za to, że w tych nawet w najtrudniejszych warunkach, z którymi spotkaliśmy się także i w tym roku, szczególnie wiosną, zapewniacie nam wszystkim, naszemu państwu, naszemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe. Jest szczególnie zapisaną w konstytucji rola prezydenta Rzeczypospolitej: stanie na straży bezpieczeństwa państwa. Bezpieczeństwo żywnościowe to jedno z ogromnie ważnych elementów bezpieczeństwa naszego kraju, o czym w tym roku dobitnie przekonaliśmy się- mówił prezydent Duda.
Wszyscy pamiętają tan krótki moment, kiedy na początku pandemii koronawirusa w naszym kraju w telewizjach pokazywano przez 2 czy 3 dni puste półki sklepowe, dlatego, że ludzie obawiali się, czy będą dostawy żywności czy nie, czy trzeba będzie gromadzić zapasy w domach (…) Te półki w sklepach, które przez chwile były puste w ciągu tych pierwszych kilka dni, błyskawicznie zapełniały się produktami spożywczymi. Jedzenia, żywności nie zabrakło ani na chwilę. Mamy ją i nie tylko wystarcza nam jej spokojnie na własne potrzeby, ale jesteśmy w stanie zabezpieczyć żywnościowo także i potrzeby innych. To dzięki wam Polska dzisiaj jest wielkim eksporterem żywności, i eksport żywności stanowi ogromnie ważną cześć naszego produktu krajowego brutto” – podkreślał Andrzej Duda.
Za to, że tak dzielnie stoicie na straży naszego bezpieczeństwa, za to, że tak pięknie wspieracie rozwój Rzeczypospolitej, naszej gospodarki, tutaj na Jasnej Górze, w tym szczególnym roku chcę wam z całego serca w imieniu całego narodu podziękować. Bóg zapłać! (…) Życzę państwu spokojnego kolejnego roku, życzę, żebyście zrealizowali wszystkie swoje plany, życzę zdrowia, pokoju ducha, życzę tego, abyście mogli spokojnie realizować swoje zadania, wykonywać swoją pracę, i aby ta praca przyniosła wam w przyszłym roku pożytki nie mniejsze niż w tym roku” – zakończył prezydent.
Centralnym punktem tegorocznych uroczystości była niedzielna suma o godz. 11.00, sprawowana pod przewodnictwem abp Tadeusz Wojdy, metropolity białostockiego. Eucharystię koncelebrowali: bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy; ks. Stanisław Sojka, sekretarz krajowego duszpasterstwa rolników oraz księża moderatorzy Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Przychodzicie tutaj, przynosząc chleby żniwne, wieńce, warzywa, owoce i kwiaty, a wraz z nimi cały trud pracy, aby przez ręce Maryi dobremu Bogu wyrazić swój hołd wdzięczności za tegoroczne plony ziemi, oraz aby prosić Go o dalsze błogosławieństwo w pracy na roli i prowadzeniu gospodarstw - mówił w homilii abp Wojda.
Ten rok z pewnością nie należał do łatwych. Bezśnieżna zima, wiosna bez opadów deszczu, a w konsekwencji wysuszona ziemia były na pewno złym prognostykiem. Na dodatek pojawiła się epidemia koronawirusa, a wraz z nią restrykcje w przemieszczaniu się, co w początkowej fazie prac polowych niejednemu rolnikowi utrudniało dotarcie do pól, zwłaszcza do tych bardzie oddalonych – przypomniał abp Wojda - Wspólnie zaczęliśmy więc wzywać pomocy Bożej, i Pan wysłuchał naszą modlitwę, bo jakże mogłoby być inaczej.
Te wasze wieńce i wasza obecność w tym duchowym sercu Polski są znakiem waszej pracowitości i waszego przywiązania do wiary i do Boga – zaznaczył arcybiskup - Nikt lepiej od was nie wie, co to jest ziemia, jak ciężko trzeba na niej pracować przewracając i przygotowując każdą skibę pod zasiew.
Rolnik, który pozostaje ciągle blisko ziemi wie również, że bez Bożego błogosławieństwa na polu rosną bardziej chwasty i ostry niż zboże, dlatego swój byt i swoją pracę wiąże mocno z Bogiem. Przynajmniej tak dotychczas było. Uprawiając ziemię, oddaje chwałę Bogu i wypełnia nakaz Boży czynienia sobie ziemi poddanej, i dzielenia się owocami swojej pracy z innymi. Rolnik najlepiej rozumie biblijne słowa: kto skąpo sieje, ten skąpo zbiera”.
Jako syn rolnika widziałem wielokrotnie, jak mój ojciec wychodząc wiosną do pracy w polu, nie rozpoczął jej zanim się wcześniej nie pomodlił i uczynił nad nią znaku krzyża prosząc, aby Bóg szczęściem błogosławił – wspominał abp Wojda.
Starostowie tegorocznych Dożynek Anna i Grzegorz Wiesławscy, rodzice pięciorga dzieci, poprowadzili modlitwę zawierzenia. Następnie abp Tadeusz Wojda poświęcił wieńce dożynkowe
W uroczystościach wziął udział również minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Podczas wystąpienia na jasnogórskich błoniach minister podkreślił rolę rolników:
W tym roku może szczególnie mamy za co dziękować Najwyższemu. Rok zapowiadał się dramatycznie źle, kolejny rok klęski suszy. Zapowiadał się po bezśnieżnej zimie, braku opadów wiosennych dramatyczny rok. Ja byłem przerażony. Modły przyniosły efekt. Deszcze, które pojawiły się od maja sprawiły, że przyroda nadrobiła te wszystkie straty. Zbiory tegoroczne, które mamy w swoich komorach, spichrzach, silosach, są dobre. Dobrze zapowiadają się również rośliny późnego zbioru: ziemniaki, buraki, kukurydza. Nie będzie w Polsce głodu. Dzięki pracy rolników i Bożemu błogosławieństwu nikomu w Polsce nie zabraknie chleba -mówił minister Ardanowski.
Dobrze, że tu jesteśmy, że umiemy Bogu przez ręce naszej Matki, Bogu, który pobłogosławił i ziemia plon wydała, umiemy dziękować – powiedział minister Ardanowski i zauważył, że wielu Polaków nic nie wie o wsi
Wielu uważających się za elity z pewnym lekceważeniem odnosi się do spraw wsi traktując ją w pewnego rodzaju schematycznym widzeniu sprzed parudziesięciu, a czasami i więcej lat. Wielu twierdzi, że wsi należy pomagać, ale w poczuciu pewnej wyższości, paternalizmu, traktując wieś jako obszar problemowy w przekształceniach, w nowoczesności, a nas mieszkańców wsi trochę jak ludzi specjalnej troski, nad którymi trzeba się litować. To wszystko jest nieprawda – stwierdził minister i podkreślił rolę rolników w naszej historii.
Dożynkom towarzyszyły XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza, zorganizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Wzięli w niej udział wystawcy z całej Polski, z zachowaniem rezimu sanitarnego.
Ta część uroczystości rozpoczęła się od uroczystego otwarcia wystawy, zorganizowanego w stosiku wystawienniczym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z udziałem ministra Ardanowskiego, bpa Białogłowskiego oraz dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marka Dziubka.
Swoje stoiska wystawiennicze prezentowało także Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników - wydawca portalu KalendarzRolnikow.pl. To właśnie w Częstochowie rolnicy mogą mabyć najnowszą edycję, cenionego od pokoleń, Kalendarza Rolników 2021.
Pełną fotorelację z wydarzenia można obejrzeć poniżej.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|