„Poznaj nasze KGW” Koło Gospodyń Wiejskich w Tymowej
Nasze koło liczy 34 osoby, mamy wspaniałe panie oraz 3 panów, którzy zawsze chętnie nam pomagają. Oprócz tego, że tworzymy KGW, działamy również przy kółku rolniczym – mówi przewodnicząca KGW „Nowoczesna Gospodyni” Pani Barbara Janik.
Koło w ubiegłym roku zarejestrowało się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dotacje, które otrzymaliśmy umożliwiają nam podjęcie różnych inicjatyw. Pierwsze pieniądze przeznaczyliśmy na zakup naszego namiotu wystawienniczego, sprzętu AGD, najpotrzebniejszego wyposażenia, dzięki któremu będziemy miały możliwość organizować i brać udział w rożnych imprezach – informują członkinie koła. Takie wsparcie finansowe jest bardzo potrzebne, to dla nas ogromne ułatwienie i przede wszystkim nowe możliwości rozwoju.
Działalność KGW „Nowoczesna Gospodyni” nawiązuje do lokalnych tradycji, ale jednocześnie, jak mówi sama nazwa koła, nabrało również nowoczesnego charakteru.
W Tymowej koło gospodyń wiejskich dawniej istniało, ale później na dłuższy czas zaprzestało swojej działalności. W 2016 r. pojawił się pomysł reaktywacji tej grupy i tak powstało KGW o nazwie „Nowoczesna Gospodyni”. Nasze mamy, babcie należały do kół gospodyń wiejskich, przekazały nam takie tradycje. My chcemy je teraz kultywować, ale jednocześnie działać jako nowoczesne gospodynie, nie zapominając oczywiście o tym, co nasze poprzedniczki nam pozostawiły – opowiada Pani Barbara.
Dziś w naszych szeregach są panie, które kiedyś udzielały się w dawnym kole, ale są także młode kobiety. Mnie, jako przewodniczącą, bardzo to cieszy. Niesamowite jest to, jak w jednym miejscu spotykają się rożne pokolenia - dzięki temu można wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie się od siebie uczyć – opowiada o swoim KGW Pani Barbara. - W naszym kole panuje bardzo rodzinna atmosfera, są u nas młode mamy, które na spotkania przychodzą ze swoimi dziećmi. To wspaniale, że najmłodsi też już aktywnie uczestniczą w lokalnym życiu. Dziś mogę z radością powiedzieć, że w Tymowej powstała grupa życzliwych sobie osób, łączą nas przyjacielskie relacje. Wiemy, że możemy na siebie liczyć, wspierać się i pomagać sobie. Wymieniamy się pomysłami.
KGW „Nowoczesna Gospodyni” działa bardzo prężnie, nieustannie pojawiają się nowe pomysły. A że wszystkie Panie mogą pochwalić się różnorodnymi talentami, to tym lepiej i łatwiej. Gospodynie co roku własnoręcznie przygotowują przepiękne palmy wielkanocne, ostatnio wiły dostojny wieniec na święto 15 sierpnia oraz przygotowały wyjątkową wiązankę dożynkową.
Koło gospodyń to dobre miejsce do odkrywania talentów, okazuje się, że panie mają przeróżne umiejętności. Jedne świetnie gotują, inne przygotowują piękne dekoracje. Działamy też artystycznie – w tym roku jesteśmy grupą dożynkową występująca na scenie. Właśnie układamy piosenki i przygotowujemy się do tego wydarzenia – mówi Pani Barbara. - Spotykamy się bardzo często, bo zawsze jest mnóstwo pracy, cały czas coś się dzieje. Mamy nawet grupę na messengerze, więc cały czas jesteśmy w kontakcie. Wystarczy wysłanie zaproszeń i wszyscy chętnie na takie spotkania przychodzą – dodaje przewodnicząca KGW.
Nowoczesne Gospodynie mają na swoim koncie również pierwsze sukcesy.
W kwietniu zostałyśmy zaproszone na 25-lecie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Brzesku. Pojechałyśmy tam z naszym stoiskiem i smakołykami. Nie spodziewałyśmy się tego, ale zostałyśmy tam nagrodzone I miejscem za nasze stoisko. Było nam bardzo miło, że zostałyśmy dostrzeżone. Postawiłyśmy wtedy na kulinarne tradycje. Przygotowałyśmy biały ser własnoręcznie robiony, chleb ze smalcem, przetwory domowe – wszystko smakowało i wyszło naprawdę fantastycznie – wspominają gospodynie z Tymowej.
Zorganizowałyśmy także wizytę u przedszkolaków. Chciałyśmy pokazać im jak można się zdrowo odżywiać. Przygotowałyśmy zdrowe kanapki, przekąski z warzyw i owoców oraz zgadywanki i zabawy dla dziećmi. Pokazałyśmy Maluchom, jak powstaje własnoręcznie przygotowane masło. Wyszło to bardzo fajnie, dzieci były niesamowicie zainteresowane, słuchały nas, chętnie uczestniczyły w zajęciach – z uśmiechem wspomina wizytę w przedszkolu Pani Barbara.
Ostatnio zorganizowałyśmy także jednodniowy wyjazd do Ojcowa. Wycieczka bardzo się udała, była piękna pogoda. Był to czas na integrację, rozmowy, dobrą zabawę. Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować kolejne wyjazdy, bo to doskonała okazja do poznania się.
A co w najbliższym czasie szykuje KGW „Nowoczesna Gospodyni”?
Ostatnio pomyśleliśmy o naszych strojach ludowych. Te, które mamy obecnie były uszyte jeszcze przez nasze poprzedniczki. Teraz pojawił się pomysł, aby uszyć nowe, ale nie chciałyśmy ich powielać ani też szyć czegoś przypadkowego. Wpadłyśmy na pomysł, aby uszyć stroje związane z tradycją Tymowej i dlatego spotkałyśmy się z etnografem. Dzięki temu już wkrótce powstaną stroje nawiązujące do tradycji naszego regionu, naszej miejscowości – mówi przewodnicząca KGW Pani Barbara. - Na ten cel otrzymaliśmy dotację z w ramach drugiej edycji konkursu Mecenat Małopolski 2019. Z kolei drugą dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chcemy przeznaczyć na uszycie strojów męskich. - Poza tym we wrześniu szykujemy spotkanie z Panem etnografem dla mieszkańców naszej wsi. Chcemy, aby lepiej poznali oni nasz region, naszą miejscowość. Taką wiedzą trzeba się dzielić i przekazywać ją najmłodszym – zapowiadają Nowoczesne Gospodynie.
KGW „Nowoczesna Gospodyni” podzieliło się z naszymi Czytelnikami przepisem na danie popularne w ich regionie – fasolę z cebulą i czosnkiem. Jak informują panie, Dolina Dunajca słynie z uprawy fasoli "Piękny Jaś" (od 2011 r. jako produkt regionalny ze znakiem „Chroniona Nazwa Pochodzenia” ). Fasola ta uprawiana jest na obszarze aż jedenastu małopolskich gmin, leżących w dolinie rzeki Dunajec.
FASOLA Z CEBULĄ I CZOSNKIEM
Składniki:
- 1kg fasoli „Piękny Jaś”,
- 1 czerwona cebula,
- 2-3 ząbki czosnku,
- 2 łyżki octu lub soku z cytryny,
- 1/4 szkl. oleju,
- 1/4 szkl wody,
- 1/2 łyżeczki ziół prowansalskich,
- 2 łyżki natki pietruszki,
- sól, pieprz do smaku.
Wykonanie:
Fasolę namoczyć, wodę z moczenia odlać i fasolę ugotować w świeżej lekko osolonej wodzie. Ugotować tak, aby nie była zbyt miękka. Wodę odlać, wystudzić.Sos: cebulę pokroić w kostkę, czosnek pokroić w drobną kostkę lub przecisnąć przez praskę, dodać ocet (cytrynę), olej, wodę, zioła prowansalskie, natkę pietruszki, ok 1 łyżeczkę soli, pieprz. Połączyć z fasolą. Od czasu do czasu zamieszać. Doprawić według uznania. Groch najlepszy jest na następny dzień. W smaku łagodny. Aby wyostrzyć smak, można dać więcej czosnku, cebuli i octu (cytryny). SMACZNEGO!
Drogie Panie! Życzymy Wam realizacji wszystkich planów, dużo siły i mnóstwo powodów do codziennej radości. Jesteście wspaniałą inspiracją!
Więcej zdjęć w galerii poniżej.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|