KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Matka Boska Siewna przyniosła... wyczekiwany deszcz

Opublikowano 09.09.2019 r.
To jest to, na co rolnicy w całym kraju czekali. W niedzielę obchodziliśmy święto Matki Boskiej Siewnej. Od soboty natomiast w całym kraju obserwowane są przelotne deszcze. 

To trochę za późno dla rzepaku, ale przy ciepłej pogodzie rośliny zdążą jeszcze nadrobić utracony czas przez leżenie nasion w suchej glebie - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Jednak właśnie rozpoczynają się optymalne terminy dla siewu pszenicy ozimej w całej Polsce i deszcz jest naprawdę na wagę złota.

Pszenica ozima najlepiej plonuje w przypadku siewu od końca pierwszej dekady września do końca tego miesiąca. Jest niezwykle wrażliwa na jakiekolwiek odchylenia w kwestii terminu wysiewu – jego opóźnienie i siew np. około połowy października może spowodować niższy plon nawet o kilkanaście procent. Do tego dochodzi krótki okres wegetacji jesiennej, przez co pszenica może nie zdołać w pełni przygotować się do zimy.

Na Mazurach i Podlasiu optymalny termin siewu pszenicy ozimej już się rozpoczął, a w tym tygodniu rozpoczyna się w Polsce centralnej, na Kujawach i w północno-wschodniej Wielkopolsce. Od 15 września pszenicę można siać w pozostałej części kraju, poza częścią Dolnego Śląska i Opolszczyzny, gdzie optymalna pora rozpoczyna się 20 września.

Regiony, które charakteryzują się np. niższą temperaturą, muszą być obsiane wcześniej – wszystko po to, aby zapewnić zbożom wymagany czas rozwoju przed zimowym spoczynkiem. Błędem są zarówno zbyt wczesne siewy – prowadzące np. do nadmiernego rozkrzewienia, jak i opóźnione, które nie pozwalają na pełen rozwój w czasie jesieni.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO