KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
30 września 2019

Liliowce - trwałe kwitnące byliny

Liliowce latem wyglądają przepięknie. Teraz jednak przyszedł już czas na ich przesadzanie i rozmnażanie. Zobacz, jak to zrobić.

Nadszedł teraz czas na ich przesadzanie i rozmnażanie. Czynności te wykonuje się od sierpnia do połowy października, aby zdążyły się dobrze ukorzenić i już w następnym roku zakwitnąć.

Liliowce można rozmnażać przez podział karp na 2 - 3 części lub z karpy wybrać pojedyncze sadzonki. W taki sposób z jednej można ich wydzielić bardzo wiele.

W zależności od odmian sadzonki sadzi się co 40-50 cm. Ze względu na ich szybkie rozrastanie można sadzić w grupach po 2 - 3 rośliny na m². Młode sadzonki tworzą ładną roślinę najczęściej po 2-3 latach. Liliowce można też dzielić wczesną wiosną (marzec-kwiecień), zanim rozpoczną wzrost. Rośliny na jednym miejscu mogą rosnąć nawet 20-30 lat.

Należą do najtrwalszych bylin rabatowych. Rosną na glebach żyznych o dostatecznej ilości wilgoci, zarówno w słońcu jak i lekkim półcieniu. Znakomicie nadają się do obsadzania brzegów zbiorników wodnych oraz sadzenia w grupach na trawnikach. Pięknie wyglądają na rabatach z innymi liliowcami lub w połączeniu z bylinami wilgociolubnymi. Często też sadzi się je na pasach zieleni wzdłuż płotów. Jeden pęd liliowca ma ok. 20 – 30 kwiatów. Najbardziej popularne są odmiany o żółtych i ciemnopomarańczowych kwiatach. Każdy kwiat utrzymują się tylko jeden dzień, stąd nazwa „kwiat jednego dnia”. Na szczęście okres kwitnienia liliowców jest długi, od czerwca do września. W sprzedaży ciągle pojawiają się nowe odmiany o barwnych kwiatach z fryzowanymi płatkami. Nie wszystkie jednak sprawdzają się w naszym klimacie. Nie wymagają wielu zabiegów.

Co roku wiosną zasilać kompostem lub obornikiem, podlewać w czasie suszy i ogławiać przekwitłe kwiatostany. Podlewa się tylko korzenie rośliny, bowiem pąki zroszone mogą opaść. Korzenie są długie i mięsiste, dzięki czemu utrzymują wodę w czasie suszy. W przypadku, gdy rośliny sadzone są na ubogiej glebie, można zastosować nawóz wieloskładnikowy. Większość liliowców nie wymaga zabezpieczania na zimę.

Liliowce są często kojarzone z wiejskimi ogródkami. Właśnie w nich zajmują pewne i stabilne miejsce od pokoleń. Oby tam pozostały na zawsze.

kontakt1.jpg
Karina Krasoń
Artykuł opracowany we współpracy ze specjalistami ze lšskiego Orodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione