Woda podrożeje? Zmiany w prawie wodnym
Nachodzi kolejna nowelizacja prawa wodnego. Mimo że ustawa prawo wodne weszła w życie 1 stycznia 2018 roku to przeszła kilka nowelizacji. Tym razem zmiany mają dotyczyć naliczania opłat za pozwolenia wodnoprawne. W myśl nowych przepisów przedsiębiorstwa zaopatrujące mieszkańców w wodę lub zakłady produkcyjne muszą posiadać specjalne pozwolenie.
Ustawodawca opisał sposób obliczania opłat stałych w przypadku nowych wniosków. Te złożone wcześniej sprawiają jednak spory kłopot. Brakuje informacji o korzystaniu z wody mierzonym w m3/sekundę, znalazły się za to inne wartości, takie jak maksymalna ilość pobieranej wody w m3 w przeliczeniu na godzinę, dobę czy rok – informuje portal.
Wody Polskie naliczały opłatę stałą na podstawie wskazania m3/godzinę, a to powodowało falę spraw sądowych zgłaszanych przez gminy. Wody Polskie zaczęły zatem naliczać opłaty tak, by było to korzystniejsze dla odbiorców.
Ustawodawca chce doprecyzować zapisy ustawy. Proponowane jest, by w razie braku wskazania w m3/sekundę opłata obliczana była na podstawie „wyrażonych w m3 na godzinę maksymalnych ilości możliwych”. Doprowadzi to jednak do wzrostu kosztów opłaty stałej, a co za tym idzie do podwyższenia cen taryfowych za wodę i ścieki – tłumaczy swiatoze.pl
Przeciwne takiemu rozwiązaniu są samorządy, protestuje też Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".
Okazuje się, że opłata stała wzrosłaby średnio aż o 205%, co przełożyłoby się na wzrost cen u odbiorców nawet o 50% - donosi portal.
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uważa tymczasem, że proponowany wskaźnik jest właściwy i rekompensuje rezerwację zasobów wód w ilości umożliwiającej korzystanie z nich w dowolnym momencie w maksymalnym rozmiarze. Resort uspokaja również, że zmiana nie poniesie za sobą podwyżek. Ceny nie wzrosną, bo opłaty naliczane są w taki sposób od 2018 roku.
Źródło: swiatoze.pl
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|