Jesień - trzeba wystawić żółte naczynia w rzepaku
To nowy zwyczaj i nie wszędzie jeszcze się przyjął, ale warto go wprowadzić na stałe do uprawy rzepaku - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Tylko w ten sposób będziemy mieli możliwość monitorowania plantacji pod kątem szkodników jesiennych i będziemy mogli sprawdzać, co zagraża naszej uprawie. Bo choć rzepak jesienią nie kwitnie, to jednak szkodniki żerują.
My oczywiście polecamy samodzielnie wykonane żółte naczynia - można je zrobić z każdej żółtej miski. Niejednokrotnie żółte naczynia są także dodawane jako gratisy do środków ochrony roślin. Czy w gratisie, czy zrobione samodzielnie mają zawsze to samo zadanie: wabić szkodniki.
Szkodniki rzepaku także jesienią są wrażliwe na kolor kwiatów rzepaku - dodaje Józef Węgrzyn. - W żółte naczynie łowimy takie szkodniki jak chowacz galasówek i, przede wszystkim, śmietki kapuściane.
Szczególnie niebezpieczne dla rzepaku mogą być śmietki kapuściane - co prawda nasiona w dużej części są zaprawione, ale... śmietka to nowy szkodnik w Polsce.
Jeśli złapiemy śmietki w żółte naczynie, to oznacza, że jest pojaw tego szkodnika i śmietki będą mogły złożyć jaja, z których za kilka tygodni wylęgną się larwy, które będą się żywić korzeniami rzepaku ozimego. Warto pamiętać, że próg szkodliwości dla śmietki kapuścianej to 1 śmietka w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|