„Poznaj nasze KGW” Koło Gospodyń Wiejskich Makowianki

Koło Gospodyń Wiejskich Makowianki zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w grudniu 2018 r., ale już rok wcześniej zaczęliśmy działać jako Stowarzyszenie Makowianki. W tym momencie działamy jako dwa podmioty. Na dzień dzisiejszy w KGW jest 17 osób – w gronie pań mamy także dwóch panów. Stowarzyszenie powstało w trudnych dla nas okolicznościach, mianowicie po potężnym gradobiciu, które przeszło przez naszą wioskę. Zniszczyło nam dosłownie wszystko - uprawy, budynki gospodarcze, domy. Byliśmy zdruzgotani. Pewnego dnia podczas spotkania kobiet z naszej miejscowości, postanowiłyśmy coś zrobić, zmienić. Uznaliśmy, że trzeba działać i tak została podjęta decyzja o powstaniu Stowarzyszenia, a później także Koła Gospodyń Wiejskich – opowiada przewodnicząca KGW Makowianki Pani Edyta Włodarczyk-Gawron.
Koło Gospodyń Wiejskich Makowianki działa bardzo prężnie. Organizuje przeróżne imprezy np. z okazji Dnia Kobiet, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Dziecka czy grill party. Ich celem jest integrowanie oraz aktywizowanie mieszkańców wsi, a także kultywowanie najpiękniejszych tradycji.
Jedną z naszych pierwszych inicjatyw było przygotowywanie ozdób dożynkowych na potrzeby Żniwogrania. I wyszło fantastycznie. Ozdoby zrobiły furorę! Wśród nich królowały m.in. postaci z bajek. Nasza wieś znajduje się przy głównej tasie i te nietuzinkowe dekoracje wywarły ogromne wrażenie na mieszkańcach Śląska, którzy tędy przejeżdżali. Zainteresowała się nami nawet telewizja – wspomina Pani Edyta.
W sierpniu zorganizowaliśmy także wspaniałe warsztaty tworzenia dużych kwiatów ozdobnych, które cieszyły się niemałym zainteresowaniem. Wówczas powstały m.in. przepiękne maki – które są naszym symbolem – mówią gospodynie z Makowa.
„Pomaganie jest proste” - mówią zgodnie Makowianki. A wiedzą, o czym mówią, bo działalność charytatywna nie jest im obca.
Bardzo się cieszymy, kiedy możemy pomagać innym. Jedną z naszych najważniejszych akcji była organizacja festynu charytatywnego „Gwiazdka dla Amelki”. Zbieraliśmy wtedy pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki – uzyskana kwota prawie 40 tys. zł to był ogromny sukces. Cieszymy się, że zaangażowanie tak wielu osób przyniosło radość i uśmiech na twarzy dziewczynki i jej rodziców – opowiada z dumą Pani Edyta. Pomagałyśmy także, kiedy spalił się dom mieszkańców naszej wsi. Była zbiórka pieniędzy, szukanie sponsorów, ale wszystko dobrze się skończyło i własnymi siłami udało się odbudować dom – dodaje przewodnicząca KGW.
Podejmowanie różnorodnych działań na rzecz naszej wsi i jej mieszkańców to nasz główny cel, dlatego nie zwalniamy tempa i już planujemy kolejne wydarzenia – podsumowują członkinie koła.
I oczywiście kulinarna niespodzianka na koniec :-) Makowianki podzieliły się z nami swoim popisowym przepisem na BIGOS – wypróbujcie koniecznie!
BIGOS MAKOWIANEK
Składniki:
- 3 kg kapusty kiszonej (jeden raz wypłukać)
- 1 główka kapusty białej (około 2 kg poszatkować i obgotować)
- 70 dag mięsa wieprzowego
- 30 dag boczku wędzonego
- 70 dag kiełbasy różnej
- 3 paczki suszonych grzybów (małe)
- 2-3 cebule
- 7 ząbków czosnku
- 1/2 szklanki czerwonego wina
- garść suszonych śliwek
- powidła śliwkowe
- żurawina
- przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, pieprz kolorowy, kminek, 5 goździków, owoc jałowca, papryka słodka i wędzona
- i na koniec… garść miłości :-)
Przygotowanie:
1 dzień
Kapustę kiszoną kroimy i gotujemy. Dodajemy cebulę, czosnek, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, kminek. Gotujemy przez 1-2 godzin na małym ogniu (czas gotowania zależy od twardości kapusty).
2 dzień
Do kiszonej kapusty dodajemy białą, obgotowaną kapustę, grzyby. Gotujemy. W międzyczasie kroimy mięso, boczek, kiełbasę w kostkę i smażymy na smalczyku. Dodajemy do kapusty. Razem dusimy na małym ogniu przez 2 godziny.
3 dzień
Kapustę znowu dusimy przez około 2 godziny, ciągle mieszając. Dodajemy wino, goździki, owoc jałowca, paprykę słodką i wędzoną, śliwki, żurawinę. Do smaku można dodać miód lub powidła.
Smacznego!
Więcej zdjęć z działalności koła w galerii poniżej. Konieczne zajrzyjcie także na Facebooka Makowianek!
Fot. archium KGW Makowianki
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|