12 listopada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Wojny trwające od 2003 r. w Iraku, od 2011 w Syrii oraz tzw. arabska wiosna (2010-2013) doprowadziły do załamania struktury społecznej na Bliskim Wschodzie. Szacuje się, że od 2011 r. liczba chrześcijan w Syrii spadła nawet o 50%. Wojny doprowadziły do emigracji około 66% chrześcijan, jeśli proces ten będzie postępował możliwe jest, że całkowicie znikną z Iraku. W Libanie chrześcijanie stanowią około 35% populacji. Państwo to aktualnie boryka się z ogromną falą uchodźców z Syrii, Iraku i innych sąsiadujących krajów. Liban nie jest jednak w stanie zagwarantować wszystkim odpowiednich warunków życia.
W polskich parafiach 12 listopada będą prowadzone zbiórki pieniędzy dla prześladowanych chrześcijan. Do 31 marca 2018 r. potrwa także akcja SMS. Swoją pomoc można okazać poprzez wysłanie wiadomości o treści „RATUJE” pod numer 72405.
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w 8 listopada 2008 r. Odbywa się zawsze w drugą niedzielę listopada. Za merytoryczne przygotowanie Dnia odpowiada Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Źródło 1.
![]() |
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|