Dziś Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”
Dzień Papieski w polskim kościele rzymskokatolickim obchodzony jest od 2001 roku jako wyraz wdzięczności i łączności duchowej z Ojcem Świętym - Janem Pawłem II. Ma także na celu promocję jego nauczania. Przypada zawsze w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Koordynatorem wydarzenia jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.
Biskupi w liście pasterskim odczytanym w kościołach 6 października napisali:
Stypendia, wypłacane dwóm tysiącom uczniów i studentów z całej Polski, pozwalają im rozwijać swoje dary i talenty. Wierzymy, że stypendyści są i będą nadal autentycznymi świadkami wiary w duchu nauczania Papieża Polaka.
Tego dnia we wszystkich parafiach mają miejsce uroczyste Msze Święte, podczas których w sposób szczególny wspomina się postać św. Jana Pawła II oraz snuje refleksje nad jego nauką. Dodatkowo, z okazji Dnia Papieskiego, w całej Polsce odbywa się szereg różnych wydarzeń, m.in. koncerty, festyny, czy konferencje.
Warto pamiętać także o niezwykłym szacunku, jakim Jan Paweł II darzył rolników.
Papież podczas swoich pielgrzymek do Polski wielokrotnie zwracał się do gospodarzy. Z ogromnym uznaniem mówił o ich pracy, nawoływał do szacunku dla ludzi pracujących na roli. Wzywał także rolników do poszanowania tradycji swoich przodków oraz zachowania wierności Bogu. Jan Paweł II podczas wizyty w Niepokalanowie w 1983 r. powiedział:
Rodzi ta ziemia „cierń i oset”, ale dzięki waszej pracy ma rodzić pokarm, ma przynosić chleb dla człowieka. To jest szczególnym źródłem godności pracy na roli. Waszej godności.
Wiele ciekawych publikacji dotyczących życia i nauczania Ojca Świętego, a także specjalną edycję kalendarzy ściennych na rok 2020 znajdziecie w ofercie Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników.
Fot. dzielo.pl
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|