Zbliża się czas likwidacji międzyplonów
Międzyplon ścierniskowy to jeden z najpopularniejszych sposobów wywiązania się z obowiązku posiadania tzw. obszarów proekologicznych, który dotyczy gospodarstw posiadających przynajmniej 15 ha gruntów ornych.
Międzyplony ścierniskowe często były traktowane jako istotne źródło paszy i element poprawiający bilans paszowy w gospodarstwie, ułatwiający wyprodukowanie paszy bez zajmowania dodatkowych powierzchni pól. Obecnie wzrasta ich znaczenie agrotechniczne i proekologiczne. Głównym celem ich uprawy jest podniesienie żyzności gleby na skutek poprawy bilansu substancji organicznej w glebie poprzez odtwarzanie zasobów próchnicy. Przyorane międzyplony są wtórym źródłem składników pokarmowych. Międzyplony wpływają również na zwiększenie pojemności wodnej gleby, ważnego czynnika ograniczającego negatywne skutki niedoboru wody dla roślin.
Jeśli zdecydowaliśmy się na indywidualne podejście do terminu wysiewu i utrzymania międzyplonu na polu i powiadomiliśmy o tym fakcie - wówczas międzyplon musi być utrzymywany na polu przez co najmniej 8 tygodni od dnia wysiewu mieszanki.
Na międzyplonach obowiązuje zakaz stosowania środków ochrony roślin przez cały okres ich utrzymania. W przypadku wsiewek trawy lub bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną, zakaz ten obowiązuje od momentu zbioru uprawy głównej przez co najmniej osiem tygodni lub do momentu wysiewu kolejnej uprawy głównej. Zakaz ten dotyczy również zapraw nasiennych.
Rolnicy zwracają uwagę, że stosunkowo wilgotna końcówka lata i początkowe dni jesieni spowodowały, że międzyplony w tym roku wyrosły dobrze - mają sporo substancji organicznej i na pewno poprawią odtwarzanie próchnicy w glebie.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|