KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2019-10-14

Krowy z Deszczna szukają lokum lub... wirtualnych adopcji

Biuro Ochrony Zwierząt z Zielonej Góry zajmuje się dalszymi losami stada krów z Deszczna. Po tym, jak stwierdzono. że stado jest wolne od gruźlicy i wszystkie zwierzęta zostały zakolczykowane pojawiły się nowe problemy - brakuje osób chętnych na zagospodarowanie krów.

O sprawie piszemy od wiosny - głównym powodem, dla którego wojewódzki lekarz weterynaryjny chciał całe stado uśmiercić, było przypuszczenie, że krowy są chore. Dziś Biuro Ochrony Zwierząt jest prawnym opiekunem całego stada. Decyzja, by zgładzić 180 dziko żyjących krów, wywołała protesty w całej Polsce. Jednak pomimo tego, że krowy są zdrowe, problemów nie brakuje.

Właściciel łąki, na której pasą się krowy nie jest zainteresowany przejęciem stada z czysto ekonomicznych względów - informuje Biuro Ochrony Zwierząt. - Obecna sytuacja jest bardzo trudna. Od początku września stado jest na łące bez umowy i bez finansowania z jakiejkolwiek strony. Stowarzyszenie ma dług w wysokości 20 tys. zł za wypas w sierpniu, a do końca października stado musi opuścić łąkę ze względu na przepisy i dobrostan, oraz z uwagi na groźbę utraty dopłat.

Zdaniem Biura Ochrony Zwierząt, sytuacja jest bardzo trudna. Jedynym sposobem na jej rozwiązanie są ogromne pieniądze, których nie ma lub znalezienie do końca października domów adopcyjnych. Na jednej z grup w portalach społecznościowych pojawił się pomysł wirtualnych adopcji poszczególnych krów i byków. 

link ---> https://m.facebook.com/groups/708795609531213/

Jest to, oczywiście, świetny pomysł, pod warunkiem, że w najbliższym czasie pojawi się lista pewnych osób, które gotowe będą co miesiąc - przynajmniej przez jakiś czas - wpłacać na swoją krowę czy byka około 400 zł miesięcznie - informuje Biuro Ochrony Zwierząt. - W okresie letnim stawka za miesiąc to około 360 zł, w okresie zimowym - 490 zł.

Utrzymanie całego stada w okresie wiosenno-letnim kosztuje 2160 zł dziennie, a w okresie jesienno-zimowym - 3 tysiące złotych.

Po świętym oburzeniu, które spowodowało - zresztą bardzo słusznie - zaniechanie także bardzo kosztownego uboju krów, okazuje się, że nie ma pieniędzy na utrzymanie stada. Tak więc problem nie został rozwiązany, a samo Biuro Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze na pewno sobie z tym problemem nie poradzi. Wszystkie realne pomysły w tej sprawie są mile widziane. Czas nagli.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione