Czarna rzepa - cenna dla zdrowia i urody
Czarna rzepa – właściwości
Czarna rzepa to jednoroczne warzywo bulwiaste. Ma ciemną barwę i wyrazisty, ostry smak. Możemy z powodzeniem wykorzystać je w kuchni, ale także w kosmetyce naturalnej. Korzeń czarnej rzepy to skarbnica cennych składników – zawiera tzw. witaminy młodości A, C, z grupy B oraz wapń, magnez, potas, żelazo, fluor, mangan, siarkę i cynk. Poza tym jest źródłem białka, antocyjanów, olejków eterycznych, fitosteroli i błonnika.
Dzięki tak bogatemu składowi czarna rzepa wspomaga pracę układu pokarmowego, krwionośnego i odpornościowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, oczyszcza organizm, a także wzmacnia włosy, skórę i paznokcie.
Czarna rzepa w kuchni
Świeża rzodkiew dostępna jest już na początku jesieni. Warto więc wzbogacić swoją dietę jesienno-zimową w to warzywo. Czarna rzepa ma bogate zastosowanie kulinarne. Można dodawać ją do kanapek czy sałatek, a nawet ugotować z niej zupę krem. Świetnie sprawdzi się także świeży sok z korzenia czarnej rzodkwi, który łagodzi dolegliwości trawienne, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Czarna rzepa wykazuje również działanie żółciotwórcze i żółciopędne, dlatego stosowana jest w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych.
Surówka z czarnej rzepy
- 2 czarne rzepy
- 2 marchewki
- 2 jabłka
- sok z połowy cytryny
- sól, pieprz, cukier do smaku
- jogurt naturalny lub śmietana (około 2 łyżki)
Warzywa obieramy i ścieramy na tarce, skraplamy sokiem z cytryny i doprawiamy według uznania solą, pieprzem i cukrem. Dodajemy 2 łyżki jogurtu naturalnego lub śmietany, mieszamy i gotowe!
Czarna rzepa eliksir na włosy
Czarna rzepa doskonale wzmocni osłabione włosy. W sprzedaży znajdziemy wiele preparatów, m.in. szampony i odżywki z zawartością wyciągu z rzepy, ale skórę głowy można też bezpośrednio smarować świeżym sokiem wyciśniętym z tego warzywa.
Świeżo przygotowany sok nakładamy na skórę głowy i włosy, delikatnie wcieramy. Pozostawiamy na głowie przez około 20-30 minut, a następnie spłukujemy. Kurację można stosować przez 7-10 dni.
Czarną rzepę z pewnością warto odkryć na nowo - dla zdrowia i urody :-)
Źródło: Kalendarz Rolników 2019, s. 216-217
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|