Letni czy zimowy? Co ze zmianą czasu?
W nocy z 26 na 27 października kolejna zmiana czasu. Czas letni zmienimy na zimowy przesuwając wskazówki zegarków o godzinę do tyłu – z godziny 3 na 2. Czas ten będzie obowiązywał do końca marca. Wtedy znów wrócimy do czasu letniego. Kiedy to się skończy?
Co z likwidacją zmiany czasu?
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o odejściu od zmiany czasu. Debata na poziomie europejskim trwa od 2018 roku. Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona, ale o tym jaki czas będzie obowiązywał w danym kraju zadecydują rządy poszczególnych państw. Kiedy to nastąpi? Nie prędzej niż w 2021 roku, a to oznacza, że zegarki przestawiać będziemy jeszcze co najmniej cztery razy. Jeśli zapadną wiążące decyzje, to kraje, które opowiadzą się za czasem letnim (Polska popiera to stanowisko) po raz ostatni zmienią czas w marcu 2021 r., kraje, które wybiorą czas zimowy w październiku 2021 r.
Historia zmiany czasu
Jako twórcę zmian czasu podaje się George'a Vernona Hudsona. Astronom pochodzący z Nowej Zelandii zaproponował wprowadzenie czasu letniego już w 1895 roku. Zmiany wprowadzono w życie dużo później. Jako pierwsi, w 1916 roku, zmianę czasu wprowadzili Niemcy, w ślad za nimi w kolejnych latach poszły takie kraje jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W Polsce zmiana czasu stosowana jest nieprzerwanie od 1977 roku.
Zmiana czasu - potrzebna czy nie?
Jakie jest Wasze zdanie na temat zmiany czasu? Czy jest w ogóle potrzebna? Chcielibyście, aby w naszym kraju przez cały rok obowiązywał czas letni czy zimowy? A może przyzwyczailiście się do przesuwania wskazówek i nie chcecie nic zmieniać? Podzielcie się z nami swoimi opiniami.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|