KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

ASF: problem nadmiernej populacji dzików nierozwiązany

Opublikowano 28.10.2019 r.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, wojewódzcy lekarze weterynarii i przedstawiciele sektora utylizacyjnego rozmawiali w Gniewie o aktualnej sytuacji związanej z ASF.

Temat afrykańskiego pomoru świń dominował podczas spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wojewódzkimi lekarzami weterynarii. W Gniewie, gdzie odbyło się spotkanie, obecny był także Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, a także przedstawiciele sektora utylizacyjnego.

ASF to choroba globalna przekonywał podczas spotkania minister.

Kwestie związane z występowaniem wirusa ASF nie dotyczą tylko Polski, czy Europy, ale jest to już problem światowy i w takim kontekście powinien też być rozpatrywany – mówił minister Ardanowski.

W Polsce wirus stanowi duży problem, ale choroba, jak wskazywał minister, jest utrzymywana na ograniczonym terytorium. Według szefa resortu rolnictwa wciąż nie rozwiązany jest problem nadmiernej populacji dzików, które roznoszą wirusa.

Na spotkaniu poruszono problemy związane z unieszkodliwianiem zwierząt, padłych lub zabitych w ramach zwalczania ognisk ASF. Podczas spotkania minister podkreślił również, że w dalszym ciągu potrzebne są działania w kierunku upowszechniania zasad bioasekuracji.

Bioasekuracja to podstawowe zabezpieczenie przed zawleczeniem wirusa do gospodarstwa i właśnie te zadania powinny być priorytetem dla rolników by strzec się wirusa.

Źródło: MRiRW

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO