KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

ARiMR: Nabór się kończy. Wniosek złożysz tylko dziś!

Opublikowano 29.10.2019 r.
Kończy się nabór wniosków o "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" oraz "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Wniosek złożysz tylko dziś.

Dziś, we wtorek 29 października, mija czas składania wniosków na dwa premiowe nabory finansowane z budżet PROW 2014 - 2020. Są to programy "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" oraz "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi".

Jeśli chcesz sięgnąć po te środki dziś musisz złożyć dokumenty.

Pozarolnicza działalność gospodarcza

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, skierowane są do rolników, którzy chcą założyć biznes na wsi. Kwota premii uzależniona jest do utworzonych miejsc pracy. W przypadku co njamniej jednego miejsca pracy jest to 150 tysięcy złotych, dwóch – 200 tysięcy złotych, trzech – 250 tysięcy złotych. Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach. 70 procent kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30 procent można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z rozpoczęciem działalności.

Pieniądze można przeznaczyć m. in. na:

  • sprzedaż detaliczną kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych i karmy dla zwierząt domowych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach;
  • produkcję mebli i wyrobów z drewna;
  • turystykę wiejską;
  • przetwórstwo i sprzedaż produktów nierolnych;
  • usługi opieki nad dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi;
  • działalność informatyczną, komputerową i elektroniczną;
  • sprzedaż internetową;
  • działalność architektoniczną i inżynierską, usługi rachunkowości, księgowe, audytorskie, techniczne;
  • działalność weterynaryjną.

Co niezywkle istotne, po zarejestrowaniu działalności beneficjent może pozostać w KRUS do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty premii.

Przekaż gospodarstwo

Na wsparcie mogą liczyć rolnicy wpisani do ewidencji producentów prowadzonej przez ARiMR, który uczestniczą w systemie dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich. Przekazanie gospodarstwa musi odbyć się wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży lub darowizny. Przedsiębiorca rolny, który przejmie grunty musi zobowiązać się do prowadzenia na nich działalności rolniczej. Okres prowadzenia działalności na tych gruntach wynosi co najmniej 5 lat. Rolnik przekazujący swoje gospodarstwo może zachować na własne potrzeby nie więcej niż 0,5 ha gruntów rolnych. Premia za przekazanie gospodarstwa jest jednorazowa. A co po otrzymaniu premii? Przez 5 lat rolnik nie może podlegać ubezpieczeniu w KRUS oraz nie może prowadzić działalności rolniczej. Może za to ubiegać się w ARiMR o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z PROW 2014-2020 i założyć własną firmę.

Źródło: ARiMR

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO